Sınır kentlerinde koronavirüs tedirginliği: ‘Devletin ciddi ve katı tedbirler alması lazım’

Sınır kentlerinin belediye başkanları sokağa çıkma yasağının getirilmesi görüşünde

Sınır kentlerinde koronavirüs tedirginliği: ‘Devletin ciddi ve katı tedbirler alması lazım’

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla sınırdan kaçak geçişler için bazı tedbirler alınırken, Mardin, Antep, Urfa, Kilis ve Hatay’daki CHP’li başkanlar sokağa çıkma yasağı getirilmesini istiyor.

ALINAN ÖNLEMLER YETERSİZ

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu,  önlemlerin yetersiz olduğunu ifade ederek sokağa çıkma yasağı getirilmesi gerektiğini savunuyor.

Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın haberine göre Sucu, “Alınan önlemler yetersiz. Gaziantep’te umreden dönenler arasında pozitif çıkan hastalar olduğunu ve tedaviye alındığını biliyoruz. Karkamış Sınır Kapısı’nda sebze-meyve ticareti devam ediyor. Devletin ciddi ve katı tedbirler alması lazım” dedi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini savunan, CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, “Hatay’da korku hakim. Daha sıkı ve katı önlemler alınmalı. Sınırdan halen kaçak girmeye çalışanlar var. Risk daha fazla artmadan ülke genelinde sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Yurttaşların da mağdur edilmemesi ve devletin katkı sunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TEL ÖRGÜLERDEN KAÇAK GEÇİŞLER SÜRÜYOR

Sınırda önlemler alınması gerektiğini ifade eden CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayreddin Cidir, dezenfekte ve sağlık malzemelerinin yeterli olmadığını söylüyor.

Cidir, “Evde kal çağrısı yeterli değil. Dışarı çıkan virüsü evine taşıyor. Sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Bölgemizde yeterince dezenfekte ilacı, maske, eldiven yok. İnsanların çoğu kullanmıyor. Suriye sınırında güvenlik önlemleri daha da artırılmalı” diye konuştu.

CHP Mardin Nusaybin İlçe Başkanı Engin Doğa, “: Nusaybin, Suriye’ye komşu. Sınır, askerler tarafından kontrol altına alındı. Ancak virüsün yayılmasını önlemek için sokağa çıkma yasağı uygulanmalı” dedi.

CHP Kilis Elbeyli İlçe Başkanı İsa Kahraman, “İlimizdeki dezenfekte çalışmaları çok yetersiz. Karantina durumu oluşturulmadan sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Ne kadar güvenlik önlemleri arttırılsa da tel örgülerden kaçak geçişler sürüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:45

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER