Silopi'de iki çocuğun ölümüne neden olan polis görev başında

Duruşma, 31 Mayıs tarihine ertelendi

Silopi'de iki çocuğun ölümüne neden olan polis görev başında

Şırnak'ın Silopi ilçesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren 7 yaşındaki Muhammed ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın 8'inci duruşması görüldü. Tutuksuz yargılanan 2 polis hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan 2 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasının istendiği davanın duruşması Cizre 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Kimlik kontrolünün ardından başlayan duruşmada, bir süre önce hazırlanan ve 2 polisi 'alt düzeyde tali kusurlu', panzeri ise 'asli kusurlu' gösteren bilirkişi raporu dosyaya konuldu. Sanık polis memurları ve avukatların hazır bulunduğu duruşmayı Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım izledi.

SANIK POLİSLER EMNİYET MÜDÜRÜNÜ İŞARET ETTİLER

Duruşmada ilk olarak söz verilen sanık polis Ömer Yeğit, olayda herhangi bir kusuru bulunmadığını ileri sürdü. Hakkında, 'alt düzeyde tali kusurlu' denilen raporu kabul etmeyen Yeğit, raporda çelişkiler bulunduğunu iddia etti.

Daha sonra konuşan sanık polis Murat Maden ise, daha önceki ifadelerinde dile getirdiği gibi üst makamlardan aldığı talimatı yerine getirdiğini belirtti. Dönemin İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan'ın görevlendirmeler noktasında asıl talimatı veren kişi olduğunu kaydeden Maden, raporda bu duruma değinilmediğine dikkat çekti. 

Sanık Maden'in avukatı ise müvekkilinin daha önce verdiği ifadelere işaret ederek, suçsuz olduğunu iddia etti. 

Duruşmada söz verilen Yıldırım kardeşlerin babası Mesut Yıldırım ise şikayetinin devam ettiğini ve söz konusu raporu kabul etmediğini dile getirdi.

'ARAÇ MI CEZALANDIRILACAK?'

Duruşma, Yıldırım kardeşlerin avukatlarının savunmasıyla devam etti. İlk olarak savunma yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, son hazırlanan rapora işaret ederek, "Araç mı cezalandırılacak" diye sordu. Herhangi bir kusur durumunda kusurlularında bulunduğunun altını çizen Avukat Elçi, raporu kabul etmediklerini belirterek, "Rapor demeye bin şahit lazım. Suçluları suçtan kurtarmak sebebiyle hazırlanan bir rapordur. Kanuna aykırı bir emri yerine getirmek de suçtur. Sorumluluğu olan amirlerin de yargılanması gerekir" diye konuştu.

Elçi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ya da Adli Tıp Kurumu'ndan yeniden bir rapor hazırlanmasını talep etti.

'GERÇEK SORUMLULAR YARGILANSIN'

Ardından savunma yapan Avukat Rojhat Dilsiz ise sanıkları kamu görevlisi olan davalarda etkili bir soruşturma yürütülmediğine dikkat çekti. Daha önce hazırlanan teftiş raporunda, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan'ın da kusurlu olduğunu kaydeden Dilsiz, "Ancak soruşturmada yer almıyor. Sanık ve müştekiler, görevlendirmelerin Erdoğan'ın talimatıyla yapıldığını belirtiyor" dedi. Raporda, teknik bir değerlendirme yerine hukuki bir değerlendirme yapıldığını söyleyen Dilsiz, "Gerçek sorumluların yargılanmasını istiyoruz. Sanık ve müştekilerin işaret ettiği üstlerin de sorumlu tutulmaları lazım" diye konuştu.

İddia makamı da dosyadaki eksikliklerin giderilmesini istedi.

SANIK POLİS: YENİDEN GÖREVE BAŞLADIM

Son olarak söz verilen sanık polis Ömer Yeğit, verilen talimatın kanunsuz olabileceğini ancak suç teşkil etmediğini savundu. Yeğit, yeniden göreve başladığını aktararak, denetimli serbestliğin kaldırılmasını talep etti.

YENİDEN RAPOR TALEBİNE RET

Savunmaların ardından duruşmaya ara verildi.

Mahkeme, sanık Yeğit'in imza atma yükümlülüğünün kaldırılmasına karar vererek, yeniden rapor talebini reddetti.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 13:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER