'Sıkıyönetim talimatı ortaya çıktı': Darbe 03.00'te yapılacakmış

Darbe girişiminde bulunan askerlerin girdiği Genelkurmay mesaj sisteminden yandaş birliklerine gönderdiği 'sıkıyönetim talimatı'nın ortaya çıktığı öne sürüldü

'Sıkıyönetim talimatı ortaya çıktı': Darbe 03.00'te yapılacakmış

Darbe girişiminde bulunan askerlerin 15 Temmuz 2016 Cuma günü saat 15:22'de ele geçirdikleri Genelkurmay birimlerinden TSK mesaj sistemine girerek gönderildiği iddia edilen 'sıkıyönetim belgesi', Yurtta Sulh Konseyi lideri Tuğgeneral Mehmet Partikoç ve Kurmay Albay Cemil Turhan imzalı 3 sayfa ve 20 maddeden oluşan bildirinin eklerinde ise Sıkıyönetim Komutanlıkları, Sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirilecek personel listeleri, Ankara ve İstanbul Asayiş ve Takviye Planı ile diğer sözde atama kararları bulunuyor.

DARBE 03.00'TE YAPILACAKMIŞ

Yeni Şafak'ın haberine göre; saat 03:00 itibarıyla yönetime el konulacağının söylendiği talimatta sokağa çıkma yasağının ise 06:00'da başlayacağı belirtilirken, darbenin maksadı şu şekilde açıklanıyor: “Uluslararası organizasyonlar ve toplum ile küresel barış, huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini kurmak.”HER ŞEY PLANLANMIŞ

İl idarelerinin Sıkıyönetim Komutanlıklarına devredileceğinin de söylendiği talimat ana hatlarıyla şöyle: 

“Tüm polis teşkilatı Sıkıyönetim komutanları emrine alınmıştır. Vazifenin yerine getirilmesinde kusurlu davrananlar hakkında gereken adli ve idari işlemler sıkıyönetim komutanlıklarınca yapılacaktır. Asayiş ve emniyet temini maksadıyla sıkıyönetim komutanları, il-ilçe belediyeleri, emniyet müdürlükleri yakın işbirliği ve koordinasyon içinde çalışacaktır. Bu kapsamda vatandaşların da desteğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacaktır. Yurtta Sulh Konseyi tarafından yürürlüğe konacak tüm talimat ve bildiriler Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinden duyurularak resmi olarak tebliğ edilecektir.” 

Eğer darbe başarılı olsaydı, Türkiye'de binlerce isim askeri mahkemelerde yargılanacak ve hapsedilecekti.

MAHKEMELER HAZIRDI

Haberde, İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Van, Şırnak, Eskişehir, Gaziantep gibi şehirlerde görev yapacak askeri hakimlerin de hazır olduğu belirtiliyor. 18 stajyer askeri hakim bu talimata göre asil hakim olarak mahkemelerde görevlendirilmişti. Çok sayıda şehirde birden çok sıkıyönetim mahkemesi kurulması kararı alınmıştı.

DARBE 6 KARARGAHTAN YÖNETİLECEKTİ

Yurtta Sulh Konseyi'nin her kuvvet komutanlığına bir darbe karargahı kurduğu ve komutan tayin ettiği de ortaya çıktı. Darbeciler Genel kurmay Karargahı'na Tuğgeneral Mehmet Partigöç, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'na Tuğge neral Erhan Caha, Deniz Kuvvetleri Karargahı'na Tuğamiral İrfan Arabacı, Hava Kuvvetleri Kararga hı'na Kurmay Albay İlhan Karasu, Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'na Tuğgeneral Faruk Bal ve Mustafa Şaban Gümüşiğne'yi atamıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2016, 21:16
YORUM EKLE