Siirt’te iki bölge 'güvenlik’ gerekçesiyle sivillere yasaklandı

Pervari ve Eruh ilçelerinde bulunan Yazlıca ve Yassı Dağı bölgelerinin ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edildi

Siirt’te iki bölge 'güvenlik’ gerekçesiyle sivillere yasaklandı

Siirt Valiliği, Bakanlar Kurulu kararı ile Pervari ve Eruh ilçelerinde bulunan Yazlıca ve Yassı Dağı bölgelerinin ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı.

İMC'de yer alan habere göre, Siirt Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, Bakanlar Kurulu’nun 16 Mart 2015 tarihli kararı uyarınca Siirt’te iki bölge geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edildi.

Geçici güvenlik bölgesi ilan edilen bölgelerin haritalarının da verildiği açıklamada, “Siirt iline bağlı Pervari İlçesi Yazlıca Dağı ve Eruh İlçesi Yassıdağı bölgesinde yer alan alanlar, 1 Mart-31 Aralık 2015 tarihleri arasında belirtilen bölgelere vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından girişleri yasaklanmıştır” denildi.

Siirt’te, 21 yıl aradan sonra 3 yıl önce geçici güvenlik bölgesi uygulamasına son verilerek sivillerin girişine açılan alanların yeniden askeri bölge ilan edilmesi söz konusu bölgelerde yaylalara çıkan vatandaşların tepkisine yol açtı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şube Temsilcisi Zana Aksu, bölgede çözüm sürecinden beri söz konusu alanların halka açık olduğunu ve özellikle göçerlerin hayvanlarını bu bölgelerdeki yaylalara çıkardığını belirtti.

“Siirt Valiliği, kararın Bakanlar Kurulu’ndan alındığını söylüyor. Ancak, bize göre talep valilikten gitmiş. Seçim sonrası bölgede geliştirilecek askeri operasyonlar için bu alanların yasaklandığını düşünüyoruz. Bu da bizi tedirgin ediyor. Halen söz konusu bölgelerde yaşayan göçerler ve hayvanları bulunmaktadır. Şimdiden söz konusu bölgelere askeri sevkiyatlar yapılmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 13:44
YORUM EKLE