Siirt'teki kayıp kız çocukları polislerin oturduğu evde bulundu!

Emniyet polisleri korumak için örtbasa girişti, polislere 'Hürriyetten yoksun etme'de işlem yaptı; İHD ise 'Cinsel istismar suçu' dedi

Siirt'teki kayıp kız çocukları polislerin oturduğu evde bulundu!

Siirt Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iki polis memurunun 16 ve 18 yaşlarındaki iki kız çocuğunu evlerinde alıkoyduğu ortaya çıktı.

Haklarında iki gündür kayıp ihbarı bulunan 1997 doğumlu Z.G. ile 1999 doğumlu A.N. isimli kız çocukları polislerin oturduğu evde bulundu. Olayın kısa sürede kentte duyulmasının ardından, iki kız çocuğunun aileleri polislerin yaşadığı evin çevresinde toplandı. Bunun üzerine evin etrafına çok sayıda polis görevlendirilerek, şüpheli polisler apar topar kaldıkları evden çıkarıldı ve emniyete götürüldü.

EMNİYET SKANDAL DUYULMASIN DİYE UĞRAŞTI

Taraf gazetesinden Bahar Kılıçgedik'in haberine göre, polisleri korumak için harekete geçen emniyet, olayın duyulmaması için, yaşananları, 'kavga' olarak yansıttı.

POLİSLERE SADECE 'KİŞİYİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA' SUÇUNDAN İŞLEM YAPILDI!

Haklarında cinsel istismar şüphesi bulunan polis memurları ile ilgili, sadece “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan işlem yapıldı.

Kayıp kızlardan A.N.’nin babası T.N., 2 polisten de şikâyetçi olurken, barodan avukat ve Sosyal Hizmetlerden uzmanın istenmediği öğrenildi. Bu durumun emniyetin, mağdurların ifadelerini almadan, sadece ailelerin şikayet dilekçesini alarak olayı örtbas etme girişimi olduğu dile getirdi. Terörle Mücadele (TEM) ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) gibi iki kritik şubede çalışan polis memurlarının, olayın ardından başka şubelere tayin edilmesi kentte bulunan STK’ları harekete geçirdi.

'POLİSLER AÇIĞA ALINDI'

Siirt İHD Şube Başkanı Zana Aksu, olayın duyulmasının ardından Siirt Valisi ile görüşme yaptıklarını anlattı. Aksu, “Daha önce polislerin sadece görev yerleri değiştirilmişti. Bu tam bir skandaldır. Olayın duyulmasının ardından bizde Siirt Valisi ile görüşme yaptık. Vali, iki polisin açığa alındığını ve müfettiş görevlendirildiğini söyledi” diye konuştu. Dosyanın gizli tutulduğunu, İHD’nin ve Siirt Barosunun dosyaya ulaşamadığını anlatan Aksu, “Dosyayı göremiyoruz. Ne tür işlem yapıldığını da bilmiyoruz. Sosyal Hizmetler, Emniyet’in olayla ilgili herhangi bir uzmanın çağırmadığını, Siirt Barosu da ifade işleminde Avukat çağrılmadığını söylüyor” dedi.

'CİNSEL İSTİSMAR VAR'

Aksu, “Çocuklardan birisi 16 yaşında. Her ne kadar ‘Hürriyetten yoksun’ işlemi yapılsa da, olayın ‘Cinsel istismar’ suçu olduğunu biliyoruz. Ayrıca çocukların Psikolog ya da Pedagog eşliğinde ifade vermesi gerekiyor. İfade işlemlerinde yasal prosedüre uyulmamış, ya da ifade alınmamış. Her iki uygulamada suçtur” dedi. Aksu, “Sanırım aile konuşmaması için telkin edilmiş. Onun için konuşmuyorlar. Çocuklarında Devlet tarafından koruma altında alındıklarını öğrendik. Bunun dışında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Dosyayı görebilme şansımız olursa, olayın her yönüyle soruşturulması için girişimde bulunacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER