Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı: Türkiye'de yargılanmak istiyor

Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da bugün hakim karşısına çıkacak

Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı: Türkiye'de yargılanmak istiyor

Kara para aklama suçlamasıyla ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz için işleyecek hukuki süreç merak konusu.

Avukatı Doç. Dr. Volkan Dülger, Korkmaz'ın bugün Avusturya saatiyle öğleden sonra hakim karşısına çıkacağını ve yüksek ceza alması beklenen ABD yerine, hapis yatmama ihtimali bulunan Türkiye'de yargılanmak istediğini söyledi.

'KARARI AVUSTURYA MAHKEMESİ VERECEK'

Habertürk’ten Yasemin Güneri'n haberine göre Dülger, Adalet Bakanlığı’nın iade sürecini başlattığını ancak Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Mahkemesi’nin karar vereceğini söyledi.

Korkmaz’ın Türkiye vatandaşı olduğunu vurgulayan Dülger, ABD’de de 'kara para aklama' suçundan hakkında soruşturma açılmasına rağmen 'Türkiye'de bu konuda dava açılmış olmasının daha önemli olduğunu' savunarak, “Aynı suçtan çifte yargılama olmaz. Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. ABD ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Sözleşme kriterlerine göre Türkiye’ye iade edilmeli” dedi.

'TÜRKİYE'DE HAPİS YATMAZ, ABD'DE YÜKSEK CEZASI VAR'

Dülger, Korkmaz’ın ABD'de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini belirtti; buna gerekçe olarak da ceza kanunu gösterdi: "Kara para aklama suçunun cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis.

Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye'de bu suçtan hapis yatmaz. Türkiye'de 6 yıla kadar olan suçların zaten infazı yok. Suçlu olduğunu kabul etmiyor. Çok da sağlam gerekçeleri var. ABD'de bu suçların yüksek cezası var. Aynı suçun Türkiye'de fazla cezası olmadığı için burada yargılanmak istiyor. Ama karar mercii Avusturya Mahkemesi.”

 SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Avusturya mahkemesinin bugün hakim karşısına çıkacak olan Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili öncelikle iade sürecinde tutuklu kalıp kalmayacağına karar vereceği aktarılıyor.

İade sürecinin aylar sürebileceği belirtilirken, avukat Dülger Korkmaz'ın illa ki davayı önce açan ülkeye iade edilmesi gibi bir durumun olmadığı görüşünde.

 “Türkiye’ye iade edilmesi gerekir. Hukukun genel ilkeleri gereğince" diyen Dülger, Korkmaz’ın Avusturya’da yatırımları olması nedeniyle 'işadamı' olarak kabul edilmesi halinde serbest kalmasının da mümkün olduğunu savundu.

Dülger, bir yandan da Korkmaz'ın ABD'ye de Türkiye'ye de iade edilmeme ihtimali olduğu yorumu yaparak, Avusturya için "İki ülkeye de vermeyebilir. Çünkü verilmiş bir mahkumiyet kararı yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 18:48

YORUM EKLE
YORUMLAR
bu kadar aleni olmuş
bu kadar aleni olmuş - 1 ay Önce

şu adamın durumunu düşünün şuan iktidarda muhalefettekiler olsa muhalefette akp olsa idi bu adamın durumunu halkın anlayabileceği şekilde anlatıp probagansını yapardı ama maalesef böyle yolsuzluğu halkın diline indirgeyecek şekilde anlatabilen bir muhalefet yok onuda sedat peker yapıyordu onada sus dediler veya oda anlaştı heralde.

SIRADAKİ HABER