Sezgi Kırıt davasında 3 sanık hakkında tutuklama kararı

Sezgi Kırıt cinayeti ile ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında tutuklama kararı verildi

Sezgi Kırıt davasında 3 sanık hakkında tutuklama kararı

Antalya'da 7 yıl önce 15 yaşındayken, cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürülen Sezgi Kırıt’ın davası Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Antalya'da 2009 yılında uyuşturucu madde verilip cinsel saldırıya uğradığı belirlenen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın ölümüyle ilgili 7 yıl sonra yargılanan 3 sanık hakkında tutuklama kararı verildi.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan tutuklu Mehmet Mutlu Kurtlar, tutuksuz sanıklar Osman Küçük ve Emine Karpi ile maktulün annesi Hanife, babası Sinan ve kız kardeşi Sevgi Kırıt katıldı.

Duruşmada müşteki avukatı Sibel Önder, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu yetkilileri de izleyici olarak hazır bulundu.

Duruşmada söz alan sanıklardan Küçük, maktulle bir arkadaşı vasıtasıyla internetten tanışıp yazışmaya başladığını ifade ederek, Kırıt'ın kendisini 22 yaşında "Sevgi" olarak tanıttığını savundu.

Olay günü de maktulle yazışmaya devam ettiğini anlatan Küçük, "İnternette konuşmaya devam ederken benden uyuşturucu bulmamı istedi. Ben de bir arkadaşımdan esrar aldım. Saat 19.30 gibi kızı Real Kavşağı üst geçidinde yol kenarında beklerken motorsikletle aldım. Motorda giderken kız bana evden kaçtığını ve eve gitmek istemediğini söyledi" şeklinde konuştu.

Küçük, arkadaşı "Ali Karpi"yi arayarak bir kız arkadaşıyla evini kullanmak için izin istediğini kaydederek, Karpi'nin de bunu kabul ettiğini öne sürdü.
Ali Karpi'nin evinde kendisi ve Sezgi Kırıt dışında 4 kişinin daha bulunduğunu iddia eden Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Evde Emine Karpi, Mehmet Mutlu Kurtlar, Ali Karpi ve yaşlı bir teyze vardı, yani toplamda 6 kişi vardık. Evde oturup ben Sezgi, Ali ve Mehmet Mutlu alkol aldık. Sezgi birkaç yudum bira içti. Sessiz durduğu için Ali Karpi, kızdan pek hoşlanmadığını söyledi.

“Sezgi'nin suratı hep asıktı. 1-2 saat kadar oturduktan sonra Sezgi ile yan odaya geçtik. Kızla aramızda yakınlaşma oldu odada ve kendi isteğiyle Sezgi ile birlikte oldum. Daha sonra yattık ve sabah işe geç kalmamak için kalktım, gittim."

Kırıt'ın öldüğü haberini kendisini arayan Ali Karpi'den öğrendiğini iddia eden Küçük, bunun üzerine iş yerinden bir arkadaşıyla evine gittiğini, yatağın her yerinin derli toplu olduğunu ve öğrendiği kadarıyla da Emine Karpi'nin kızın cesedini bezle sildiğini savundu.

Küçük, olayla ilgili polisi aramak istediğini fakat başka suçtan aranması bulunan Mehmet Mutlu Kurtlar tarafından tehditle engellendiğini iddia etti.
Bunun üzerine kızın cesedini valize koyduklarını ve kiraladıkları arabayla Isparta yoluna gittiklerini anlatan Küçük, şöyle konuştu:
 
"Arabada sadece Ali Karpi ve ben vardım. Isparta'da bir göl yakınına geldik. Ali, kızı gömmek istedi ama gönlüm razı gelmedi. Cesedi valizden çıkardık, elimdeki maketle kızın üzerindeki kıyafetleri kesip çıkardım, saç ve DNA izi kalmasın diye. Daha sonra kızı boş bir alana atarak uzaklaştık."

Mahkeme heyeti başkanının, Adli Tıp Kurumu raporu sonucunda, cesedin üzerinde darp ve kırık bulguları bulunduğunu sorması üzerine sanık Küçük, maktulü hiçbir şekilde darp etmediklerini, vücudundaki izler ve kırıklar hakkında bilgisinin olmadığını öne sürdü.

"PARMAK İZİ KALMAMASI İÇİN CESEDİ BEZLE SİLDİM"

Diğer tutuksuz sanık Emine Karpi ise sanık Osman Küçük'ü kardeşi Ali Karpi aracılığıyla tanıdığını belirterek, olay günü evde uyuduğu için kızın eve getirilişini hatırlamadığını söyledi.

Karpi, bir ara uykudan kalktığında evin salonunda kardeşi Ali Karpi ve oğlu Mehmet Mutlu Kurtlar ile Osman Küçük ve Sezgi Kırıt'ın oturduğunu gördüğünü ifade etti.

Olay sabahı maktulün yattığı odaya gittiğini ve kendisini kahvaltıya çağırmak istediğini savunan Karpi, "Kızın yattığı odaya gittim, seslendim, duymadı, dürttüm, yine tepki vermedi. Vücuduna dokundum, buz gibiydi. Kalbine falan baktım ve kızın öldüğünü anladım, hemen kardeşime haber verdim" dedi.

Mahkeme başkanının cesede duş aldırıp aldırmadığını sorması üzerine Karpi, kızı banyoda yıkamadığını, sadece vücudunda dokunmadan dolayı parmak izinin kalmaması için bezle sildiğini anlattı.

Duruşma, sanık ifadeleri ve tarafların beyanlarının alınmasıyla sürüyor.

FOTOĞRAF ÇEKEN İZLEYİCİNİN TELEFONUNA EL KONULDU

Bu arada, duruşmaya katılan kadın izleyicinin, çekim yaparak sosyal medyada paylaştığının fark edilmesi üzerine mahkeme başkanı tarafından uyarılarak cep telefonuna el konuldu. Bu kişi hakkında ifadesinin alınması için cumhuriyet savcılığına yazı yazılmasına karar verildi.

"ÖLÜM NEDENİ TESPİT EDİLEMEDİ"

Duruşmaya verilen arada basın açıklaması yapan müşteki avukatı Sibel Önder, Sezgi Kırıt'a uyuşturucu ve alkol verildikten sonra cinsel saldırıya uğradığını söyledi.
Cesedin üzerinde 3 erkeğe ait sperm bulunduğunu belirten Önder, Adli Tıp Kurumu raporunun Kırıt'ın ölüm nedenini tespit edemediğini anlattı.

NE OLMUŞTU?

Antalya'da Ağustos 2009'da evden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın cenazesi, Isparta'nın Gönen ilçesine bağlı Koçtepe köyünde tanınmaz halde bulunmuştu.

Olayla ilgili Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Osman Küçük, Emine Karpi ve Mehmet Mutlu Kurtlar'ın "mağdurun ölümüne neden olacak şekilde çocuğun cinsel istismarı, cebir, tahdit veya hile kullanarak kişi hürriyetinden yoksun kılma ve suçların işlenmesine yardım etmek" suçlarından 31 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Sanıklardan Ali Karpi ise soruşturma sürerken geçirdiği rahatsızlık sonucu ölmüştü.

(Kaynak: NTV)


 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2016, 12:14

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER