Sevr'de 'Ermeni Soykırımı müzesi' kuruluyor

Projeye bir çok siyasetçi destek veriyor...

Sevr'de 'Ermeni Soykırımı müzesi' kuruluyor

Birinci Dünya Savaşı sonrasında İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki Sevres (Sevr) Antlaşması'nın imzalandığı kasaba Avrupa'nın ilk "Ermeni Soykırımı Anıt Müzesi"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

FRANSA'DAKİ DİASPORANIN GİRİŞİMLERİ

Fransa'daki Ermeni diasporası kuruluşlarının girişimiyle Sevres kasabasındaki bir Ermeni kolejinin anıt-müzeye dönüştürülmesi için girişim başlatıldı.

Paris'in kuzeybatısındaki Sevres kasabasında Ermeni cemaati tarafından kullanılan tarihi Samuel Moorat kolejinin bulunduğu alana anıt-müzenin yanı sıra konferans ve araştırma merkezleri de inşa edilecek. Araştırma merkezinin soykırımlar ve insanlığa karşı işlenmiş suçlar konusunda uzmanlaşacağı belirtiliyor.

Diasporanın "soykırımın 100'üncü yıldönümü" kapsamındaki en önemli girişimlerinden biri olarak gösterilen proje için geçen yıl eylül ayında "Sevres 2015" adlı bir dernek kuruldu. Derneğe uluslararası hukuk doktoru Ermeni Fransız akademisyen Gerard Guerguerian başkanlık ediyor.

PROJEİÇİN VAKIF KURULMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Guerguerian, proje hakkında yaptığı ilk basın açıklamasında, bugünkü Türkiye'nin doğusunda bir Ermeni devleti kurulmasını öngören antlaşmanın Sevres kasabasında imzalanmış olmasının sembolik önemine vurguda bulundu.

Proje için daha sonra bir vakıf kurulması ve anıt-müzenin bu vakıf tarafından işletilmesi öngörülüyor.

PROJEYE SİYASİLERDEN DESTEK

Anıt-müze projesine diasporaya yakınlıklarıyla tanınan Fransız siyasilerden de destek gelmeye başladı. Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Paris banliyölerinden Issy-les-Moulineaux kasabasının aynı zamanda milletvekili olan Belediye Başkanı Andre Santini projeye destek verdiğini bildirdi.

Sevres kasabasını da içine alan Hauts-de-Seine ili Bölge Konseyi Başkanı Ermeni siyasetçi Patrick Deveciyan da projeyi destekleyenler arasında. İktidardaki Sosyalist Parti içinde diasporaya en yakın isimlerden olan milletvekili Philippe Kaltenbach da anıt-müzenin inşa edileceği alanı geçtiğimiz günlerde Ermenistan'dan gelen bir parlamenter heyetiyle birlikte ziyaret etti.

2015'TE AÇILMASI PLANLANIYOR

Projenin toplam maliyeti ve bu maliyetin nasıl karşılanacağı henüz bilinmiyor. Anıt müzenin 2015 yılında açılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2013, 13:38
YORUM EKLE