Şemdinli’de işkence gören 78 yaşındaki Girgin: Bu zulmü bize niye yapıyorlar

Oğlu Cevdet Girgin ile birlikte işkence gördüğünü anlatan 78 yaşındaki Zekiye Girgin, valiyi yalanladı

Şemdinli’de işkence gören 78 yaşındaki Girgin: Bu zulmü bize niye yapıyorlar

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Altınsu (Şapatan) köyünde işkence gören yurttaşları Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) bir heyet ziyaret etti.

İşkenceyi anlatan köylüler, silah dipçiği, odun, tekme ve yumruklarla sebepsiz yere polis ve asker saldırısına uğradıklarını, hatta yaşlı-çocuk demeden sıra dayağından geçirildiklerini aktardı.

Özelikle çocukların gözü önünde ailelere hakaret ve işkence edildiğini ifade eden köylüler, “Çocuklar bu psikolojiyi nasıl atlatır” diye sordu.

Bitlis Milletvekilli Mizgin Irgat, Hakkari Milletvekilli Nihat Akdoğan, Parti Meclisi (PM) üyesi Özgür Zeydanoğlu ile ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu heyet, işkence gören köylülerle tek tek görüştü.

78 YAŞINDAKI GİRGİN VALİYİ YALANLADI

Oğlu Cevdet Girgin ile birlikte işkenceye uğrayan 78 yaşındaki Zekiye Girgin yaşananları, Hakkari Valisinin yaptığı “İşkence yok” açıklamasını yalanladı. Kolunda işkencenin izlerini gösteren Girgin, valiliğin, "Şüpheli şahıslar hukuka uygun olarak gözaltına alınmışlar, ancak bu esnada güvenlik güçlerimize direnen şahıslar da yetkiler dahilinde zor kullanılarak derdest edilmişlerdir" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, moraran kolunu gösterdi.

Şeker ve tansiyon hastası olduğunu belirten Girgin, oğlu Cevdet’in de gözleri önünde öldüresiye dövüldüğünü kaydetti.

Girgin, "Bu zulmü bize niye yapıyorlar, biz onlara ne yaptık?" diye sordu.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2017, 11:26
YORUM EKLE