Selçuk Mızraklı için imza kampanyası

Tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı'nın serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı

Selçuk Mızraklı için imza kampanyası

31 Mart 2019’da yapılan Yerel Seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanlığına yüzde 62.93 oy oranıyla seçilen Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019’dabn bu yana tutuklu. İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları ile birlikte katıldığı eylem ve etkinlikler, Demokratik Toplum Kongresi çalışmaları dolayısıyla “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan Mızraklı’nın yerine İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos 2019’da kayyım atanmıştı.

Sadece 5 ay süren yargılama sonucunda 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verilen Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu Mızraklı için imza kampanyası başlatıldı.

Mızraklı’ya Özgürlük Kampanyası Grubu tarafından Change.org sitesi üzerinden başlatılan kampanya kapsamında “Tükiye’de Utanç Verici Göstermelik Siyasi Duruşmaları Durdurun!” başlıklı bir çağrı yayımlandı.

Paylaşılan metinde Mızraklı’nın, demokratik muhalefeti bastırmak amacıyla tutuklandığı ve tutuklanmaya uydurma delillerin gerekçe yapıldığı ifade edildi.

Mızraklı’nın on yıllardır yaşadığı Diyarbakır’da sevilen ve saygı duyulan bir hekim olduğu belirtilen açıklamada, halkın desteğiyle büyükşehir belediye başkanlığına seçilen Mızraklı’nın daha önce de HDP’den milletvekili olduğuna dikkat çekildi.

Bir itirafçının mesnetsiz beyanları ve uydurma delillerin mahkemece kaale alındığı, mahkemenin siyasi nedenlerle Mızraklı’ya 9,5 yıl hapis cezası verdiği ve böylece hukukun bütün ilkelerini ayaklar altına alındığı kaydedildi.

Çağrıda, uluslararası demokratik toplumdan ve ayrıca BM, AB ve Biden yönetimindeki ABD’den Türkiye’deki seçilmiş Kürt belediye başkanları ve milletvekillerinin karşı karşıya kaldıkları baskılara karşı duyarsız kalmamaları ve Kürt siyasetçilerin serbest bırakılmaları için inisiyatif almaları talep edildi.

İmza kampanyası burada.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim duman
İbrahim duman - 7 ay Önce

onurumuzdur

SIRADAKİ HABER