Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi

Akdeniz, kararın henüz uygulanmaya konulmadığını ifade etti

Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi

Siber haklar aktivisti ve akademisyen Prof. Dr. Yaman Akdeniz, organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker'in YouTube kanalı ile Twitter ve Instagram hesaplarına erişim engeli getirildiğini duyurdu.

Gerekçenin 'milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması' olduğunu açıklayan Akdeniz, kararın henüz uygulanmaya konulmadığını ifade etti.

Akdeniz, söz konusu platformlar ‘https’ protokolü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcılarının bu adresleri engelleyemediğini belirtti.

Yaman Akdeniz'in Twitter'dan yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

"Sedat Peker'in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı.

Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar "https" protokolünü kullandığı için Türkiye'deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye'de Twitter, YouTube ve Instagram'ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar "dize geldi". Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 17:07

YORUM EKLE
YORUMLAR
kim milli güvenlik sorunu oluşturuyor
kim milli güvenlik sorunu oluşturuyor - 1 ay Önce

sedat pekere bu imkanı zamanında kim sağladı muhalefet mi hayır asıl milli güvenlik sorunu olan iktidarın ta kendisi oluşturuyor her yerden açığı patlıyor.bütün işlerini mevcut hukuka göre yapsalar açık falan oluşmazdı. milli güvenlik sağlanacaksa bu iktidar ona buna suç atmayı bıraksın acil istifa etsin bu kadar suçları ortada iken hala milletin karşısına geçip pişkin pişkin konuşabiliyorlar oda işin başka boyutu.böyle açığı olan iktidar sahiplerini tepe tepe kullanırlar önüne açıklarını koyarak.bedelinide kendileri ödemiyor ki halk olarak herkes ödüyor.

SIRADAKİ HABER