Sedat Peker hakkında suç duyurusu

ÖHD, Peker akademisyenleri tehdit eden Peker hakkında suç duyurusunda bulundu

Sedat Peker hakkında suç duyurusu

ÖHD avukatları akademisyenlere yönelik, "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" diyen Ergenekon sanığı Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, iktidarın bölge illerindeki katliamlarını durdurması için akademisyenlerin, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirgesine karşılık çete lideri Sedat Peker'in, kişisel web sitesinden yayınladığı tehdit dolu yazıya karşı harekete geçti.

"Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak", "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" sözlerine ilişkin "Tehdit, hakaret, iftira, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit etme" suçlarından suç duyurusunda bulunuldu.

ŞİDDETE ÇAĞRI NİTELİĞİNDE

Şüpheli Sedat Peker'in tehditlerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ölçütlerine göre de şiddete çağrı niteliğinde olduğuna yer verilen suç duyurusunda, "Bu unsurlarla birlikte kamu düzeni için tehlikeli olabilecek bir şekilde halkı birbirine karşı düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik eder biçimde olduğu aşikardır. Yargıtay 8. Ceza Dairesi 2003/30709 - 2004/3913, 2002/10521 - 10510, 2002/9667 - 10406 ve 2002/10893 - 11068 sayılı kararlarında, kamu düzeni için tehlikelilik unsurunu 'açık ve yakın tehlike olarak ifade edip, şiddeti çağrıştırıp, cebir ve şiddet uygulamasını öneren, hedef alan tahrik' şeklinde açıklamıştır. Bunlara göre somut olayda paylaşılan yazıda geçen 'Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız' cümlesi kamu düzeni için tehlikelilik unsurunu taşımakta olup yakın, açık, somut ve kamu düzenini bozmaya elverişli biçimde alenen düşmanca bir eyleme girişilmesi önerisini içermekte ve şiddet çağrısını yapacak kuvvet ve kudrettedir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 14:11

YORUM EKLE
YORUMLAR
amedli
amedli - 5 yıl Önce

peker denen saray iti oğlum saray yıkılınca kimin hayalarını ufalamaya başlıyacan ödlek it

SIRADAKİ HABER