Seçmen kaydınız uçmuş olabilir

Birçok nedenle seçmen kayıtları silinmiş olabiliyor…

Seçmen kaydınız uçmuş olabilir

Sakın “daha önce kaç kere oy kullandım, yıllardır aynı yerde oturuyorum” rahatlığına kapılmayın.

Art niyetli olmayan türlü nedenlerle seçmen kaydınız silinmiş olabilir. Her seçimde binlerce seçmen “zaten kaydım var” diye kontrol etmediğinden sandık başında seçmen kaydı olmadığını öğreniyor.

Oysa kaydınızı kontrol etmek çok basit.

Öncelikle http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp linkinden T.C.  kimlik numaranızı girerek seçmen olup olmadığınızı kontrol ediyorsunuz.

Eğer burada kaydınız görünmüyorsa, seçmen kaydınız çeşitli nedenlerle kesinlikle silinmiş demektir.

YSK sitesinde seçmen görünmüyorsanız, hemen en yakın Nüfus Müdürlüğüne giderek oturduğunuz adrese göre kaydınızı yaptırın. Daha sonra da seçim bildirilerini dinlemeyi kaçırmayın.

Ayrıca nüfus müdürlüğüne adres kaydınızı yaptırmazsanız yüksek miktarlarda para cezasına çarptırılacağınızı da unutmayın.

DEMOKRAT HABER

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ankaralı Elif
Ankaralı Elif - 9 yıl Önce

Aynen burada yazdığı gibi oldu. Geçen seçimlerde oy kullanmıştım ve aynı evde oturuyordum. Adres vb hiçbir değişiklik yapmamıştık. Referandumdan önce YSK'nın bu sayfasından kontrol yaptık. Ama çıkan sonuca inanmadık. Sonuçta kaydımız görünmüyordu. Biz de, YSK siteinde hata vardır dedik. Sandık başına gittiğimizde ise, kaydımızın olmadığını öğrendik. Nasıl olur diye kıyameti kopardık, ama boşuna...
Meğer apartmanın altındaki dükkan önceden A diye adlandırılırken, 1 diye kayıt yenilenmiş, böylece biz 4 numara iken, 5 numara olmuşuz ve tüm ev kayıt dışı duruma düşmüş...
Bir de "adres değişikliğini bildirmemişsiniz" diye bizden ceza istemesinler mi?
7 kere tekrar nüfus müdürlüğüne gitmek zorunda kaldık...

SIRADAKİ HABER