Seçim sonuçları dünya basınında: 'Erdoğan için büyük bir gerileme'

ABD’den Britanya’ya, Fransa’dan Almanya’ya dış basında 31 Mart yerel seçimleri

Seçim sonuçları dünya basınında: 'Erdoğan için büyük bir gerileme'

Yerel seçimler dünya basının da gündemindeydi. Sonuçların “Erdoğan ve partisinin yenilgisine işaret ettiği” ve “seçmenin ekonomik durumdan memnuniyetsizliğini sandığa yansıttığı” öne çıkan yorumlardan.

ABD’den Britanya’ya, Fransa’dan Almanya’ya dış basında 31 Mart yerel seçimleri.

THE GUARDİAN

“Türkiye genelinde rutin bir belediye seçimleri olması gerekirken, bu seçimler Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan’a olan halk desteğini azaltmaya başladı.

“İlk sonuçlar AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana aldığı ilk önemli yenilginin işaretleri. HDP kayyum atanan bazı belediyeleri geri aldı.”

FİNANCİAL TİMES

“Cumhurbaşkanı, ilk sonuçlara göre iktidar ittifakı oyların yüzde 50’den fazlasını aldığı için rahatlamış olabilir. Ama büyük şehirleri kaybetmek, karlı anlaşmalar ve iş imkânları dâhil bu şehirlerle birlikte gelen himaye ağının kontrolünü de kaybetmek anlamına gelir.”

NEW YORK TİMES

“İlk sonuçlar Erdoğan’ın Ankara ve İstanbul’u kaybettiğine işaret eidiyor. Bu, Erdoğan iktidarı için büyük bir gerileme olarak görülebilir.

“Erdoğan belki de siyasi kariyerinde ilk defa Türk siyasetinin gücünün merkezi Ankara ve belki de memleketi, ülkenin de iş merkezi İstanbul’da yenilgiyi tadıyor. (…)Erdoğan’ın İstanbul’da yarışı kaybetmesi, 17 yıllık iktidardan sonra halk desteğinde düşüş yaşayan partisi için büyük bir darbe olur.”

LE MONDE

“Devasa bir başkanlık sarayı inşa ettiği başkentteki yenilgisi, AKP’nin 2002’de iktidar gelmesinden bu yana her seçimi kazanan Erdoğan için büyük bir başarısızlığa işaret ediyor. İstanbul gibi Ankara da 25 yıldır Erdoğan’ın partisi ve önceki İslamcı oluşumların kontrolündeydi.

“65 yaşındaki Erdoğan, 50 günde 102 miting düzenleyerek seçmenleri partisine oy vermeye ikna etmek için her şeyi yaptı. AKP’nin ittifakı oyların yüzde 51’ini alsa da, Ankara ve Antalya ile Adana gibi büyük illeri kaybetti.”

STUTTGARTER NACHRİCHTEN

“Zafere alışkın olan Erdoğan’ın partisi AKP bugüne kadar Türkiye’de artan refah ile eş tutuluyordu. Ancak Pazar günü hükümeti ekonomik durgunluk, işsizlik ve paranın değer kaybetmesinden sorumlu tutan seçmenlerinin çoğu evde kalmayı veya rakip partilere oy vermeyi tercih etti.

“Eğer Erdoğan muhalefetin özellikle başkent Ankara’da elde ettiği zaferi itaatkâr yargının eliyle iptal ederse, ağır sorunlarla karşı karşıya kalır. Erdoğan hükümeti şimdiye kadar ekonomik krizin gerçek boyutlarını örtbas etti. Ama artık Erdoğan tamamen kaybetmeyi engellemek istiyorsa, ona göre davranması gerekiyor.”

BADİSCHEN NEUESTEN NACHRİCHTEN

“Erdoğan’ın partisi AKP, başkent Ankara’da iktidarı kaybetti, diğer il ve ilçelerde de iktidarı muhalefete vermek zorunda kaldı. Aynı zamanda kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul’da iktidarını korudu, Kürt bölgelerinde puan kazandı. Diğer partiler için böyle bir sonuç kutlama yapmak için yeterli gelirdi ama parlak zaferlere alışkın AKP için yeterli değil.”

Kaynak: Karınca

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER