Seçilmiş belediye başkanları 10 saat boyunca kelepçeli sevk edildi

Tutuklanan Belediye Eş Başkanları Mızraklı, Yılmaz ve Nazlıer'in Diyarbakır'dan Kayseri Cezaevi'ne kelepçeli, 10 saat süren yolculukla molasız sevk edildiği bildirildi

Seçilmiş belediye başkanları 10 saat boyunca kelepçeli sevk edildi

Tutuklanan Belediye Eş Başkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer'in, Diyarbakır'dan Kayseri Cezaevi'ne hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla elleri kelepçeli şekilde ve 10 saat süren yolculukla molasız sevk edildiği bildirildi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, görevden alınıp yerlerine kayyım atanarak tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı'yı sevk edildiği Kayseri Bünyan T2 Cezaevi’nde, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer'le de sevk edildikleri Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi'nde görüştü.

KELEPÇELERLE MOLASIZ 10 SAAT  YOLCULUK

Görüşmeye katılan avukatların aktardığı bilgiye göre, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden Kayseri'ye sevk edilen belediye eş başkanları, hücrelere bölünmüş bir ring aracıyla ayrı ayrı hücrelere konulup, birbirleriyle iletişimi koparılarak sevk edildi.

10 saat süren yol boyunca belediye eş başkanlarının kelepçeleri de açılmadı. Molasız yapılan sevk sırasında, ring aracının bölünmüş dar hücreleri nedeniyle belediye eş başkanlarının hareket etmekte zorlandığı, özellikle uzun boyu nedeniyle Rojda Nazlıer'in hücreye sığmakta güçlük çektiği aktarıldı. Belediye eş başkanlarının dar ring aracı hücrelerinde vücutlarına giren kramplar nedeniyle zor bir yolculuk yaptığı aktarıldı. 

'HALKIMIZIN DİRENİŞİ BELİRLER'

Avukatlar, görüştükleri belediye eş başkanlarının bu zorlu yolculuğa rağmen morallerinin yerinde olduğunu ifade etti.

Kendisiyle yapılan görüşmede Mızraklı’nun avukatlarına şunları söylediği aktarıldı: "Bize düşman hukuku uygulanıyor. Bizi görevden alma gerekçesi ne ise sevk edilme gerekçemiz de aynıdır. Bizi nereye götürdüklerinden haberimiz yoktu. Geldiğimiz cezaevinde nereye getirildiğimizi öğrendik. Uygulanan düşman hukukudur. Dışarıda halkımızın, arkadaşlarımızın direnişi bizim durumumuzu belirler yoksa hukuktan bir beklentimiz yok. Ailelerimiz de cezalandırılıyor, bu şekilde ulaşımı olmayan bir yere getirilmemiz düşman hukukunun uygulandığının göstergesidir."  

'MAHKEMEYE ÇIKMAYACAĞIZ'

Kayapınar Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz’ın ise, görüştüğü avukatlara "Bir daha böylesi bir sevk işlemi gerçekleşir, kelepçeli götürülme durumu olursa mahkemelere çıkmayacağız" dediği aktarıldı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2019, 22:11

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 2 yıl Önce

Zamaninda gulen cemati ile kucak kuca olan soysuzlar nasil bir oyunla cemat yok olduysa bu asagilik insanliktan nasip almamis cahil saray itleri saraydaki alcak ta yargilanacak sizlerde birer it gibi kuyruk salarsiniz soyszu alcak fasit şerefsizler

SIRADAKİ HABER