SDG: ABD güçleri Türkiye sınır bölgesinden çekildi

Türkiye Fırat'ın doğusuna operasyona hazırlanıyor

SDG: ABD güçleri Türkiye sınır bölgesinden çekildi

Reuters'ın aktardığına göre Suriye Demokratik Güçleri, ABD'nin Türkiye sınırındaki bölgelerden çekildiğini açıkladı. 

SDG'nin yaptığı açıklamada, "ABD sunduğu şartları yerine getirmedi ve Türkiye ile sınır bölgesindeki askerlerini geri çekti. Türkiye şimdi kuzey ve doğu Suriye'yi işgal etmeye hazırlanıyor" ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada ayrıca "kendimizi korumaktan çekinmeyeceğiz" ifadeleri yer aldı.

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmenin ardından şu mesajı yayımlamıştı:

"Bugün Başkan Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü. Türkiye, Suriye'nin kuzeyine uzun zamandır planladığı operasyonu yakın zamanda başlatacak. ABD Silahlı Kuvvetleri bu operasyona dahil olmayacak ve ABD güçleri bölgedeki IŞİD "halifeliğini" yendiği için bahsi geçen bölgede yer almayacak.

ABD, tutuklanan IŞİD'lilerin savaşçılarının çoğunluğunun geldiği Fransa, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine vatandaşlarını geri almaları için baskı yaptı, ancak onlar bunu istemedi ve reddetti. ABD onları uzun yıllar sürebilecek bu süreçte tutmayacak, bu ABD'li vergi mükelleflerine büyük bir yük olabilir. Şimdi, IŞİD'in yenilmesinin ardından son iki yılda bölgede yakalanan IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 10:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER