Savcılık, Zarrab’ın 17-25 Aralık tapelerini duruşmalarda dinletecek

New York Güney Savcılığı 17-25 Aralık tapelerinin duruşmada dinletileceğini açıkladı, savunma itiraz etti

Savcılık, Zarrab’ın 17-25 Aralık tapelerini duruşmalarda dinletecek

New York Güney Savcılığı 17-25 Aralık tapelerinin duruşmada dinletileceğini açıkladı.

Mahkemenin yeni yayınladığı e-maillere göre, savcılık makamı, Mehmet Hakan Atilla’nın savunma avukatına 12 Ekim tarihinde gönderdiği emailde, elinde bulundurduğu tapeleri duruşmada dinleteceğini ve tapeleri ”konudan bilgileri olan şahitlerin canlı ifadeleri’ ile destekleyeceğini açıkladı.

İlhan Tanır’ın Washington Hattı’ndaki haberine göre, Cathy Fleming isimli savunma avukatının 16 Ekim tarihindeki cevabi emailinde ise, bu karara sert bir şekilde karşı çıkıldı ve şunlar söylendi, ”bu tapeler eksik, tapelerin orijinali bilinmiyor, kimin bu tapeleri aldığı ve taşıdığı bilinmiyor” diyerek, bu dinletmenin ve tapelerin kabul edilmemesini talep etti.

Bunun yanısıra savunma, bir uzmanın bu tapeleri forensic incelemesine tabi tutması gerektiğini ileri sürdü. Ayrıca Savcılığa, ”Aralık 2013 tarihinde Zarrab’ın ve diğerlerinin tutuklanmasında ABD’nin herhangi bir birimi yer aldı mı?” diye sordu.

Savcılık:

Zarrab’ın davasından birinci derecede sorumlu olan iki savcı yardımcısından biri olan Michael Lockard’ın 26 Ekim tarihindeki cevap yazısında, ”herhangi bir Amerikan biriminin tapelerin yapılmasında bir rolü hakkında bilgimiz yok. Kanıt bölümünde ortaya çıkarılan tapelerin savcılığın elindekilerin tamamen eşleri olduğunu” denildi.

Savcılık, eğer bir uzman ile inceletmek isterseniz uzmanın ismini veriniz cevabını gönderdi.

SAVUNMADAN İTİRAZ: ‘DİNLETİLMESİN’

30 Eim tarihli 15 sayfalık ‘karşıt’ görüşünde ise, bu tapelerin duruşmada yayınlanmaması için yargıç Berman’a başvurdu. Bu tapelerin ABD’nin kanıt kabul standartlarına uymadığını ve ciddi derecede güvenilmez olduğunu ileri sürdü. Tapeler a. orijinal değiller b. orijinal kaynağı bilinmiyor c. kimler tarafından belli değil d. savunma bu tapeleri forensic testinden geçirmeye fırsat bulamadı e. Atilla ve Zarrab da dahil diğer savunma üyelerini ilgilendiren eksik konuşma bölümleri bulunuyor denildi

Savunma, savcılığın tüm sorularını cevaplamamasından dolayı,

1. 2012-13 yılındaki tutuklamalara katılmış olabileceği izleniminin çıktığını

2. Savcılığın orijinal dinleme tapelerine sahip olmadığı anlaşılmaktadır denildi.

Savunma avukatı, 17-25’in görüştüğü Türk avukatlar, Türk vatandaşları ve Halkbank eski görevlilerinden aldığı izlenime göre bir ‘yargı darbesi’ olduğunu ileri sürdü ve bunu yapanların bazıları hapsedildi, bazıları sürgün edildi ve kaçtı diye de ekledi.

(Kaynak: Washington Hattı)

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 13:34
YORUM EKLE