Savcı Sarıkaya zorda

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca inceleme başlatıldı…

Savcı Sarıkaya zorda

Adalet Bakanı Ergin, MİT yöneticileri hakkında yakalama kararı çıkaran Savcı Sarıkaya için inceleme yapılmasına izin verdi. Sarıkaya da suç duyurusunda bulundu. Sarıkaya, odasına girildiğini öne sürerek güvenlik kamerası görüntülerini izlettirdi ama sonuç alamadı

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan’ın da ifadeye çağrıldığı soruşturmadan alınan özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) inceleme yapılmasına izin verdi.

 

HSYK, kamuoyunda "KCK soruşturması" olarak bilinen soruşturma kapsamında, MİT görevlileri hakkındaki çeşitli iddiaları içeren bilgi ve belgelerin basında yer alması nedeniyle "soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği" gerekçesiyle resen inceleme başlatmıştı. Bunun sonucunda, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında inceleme yapılmak üzere kurul müfettişi görevlendirilmesi hususunda Kurul Başkanı’na teklifte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmişti.

 

Adalet Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, HSYK Başkanı olan Bakan Sadullah Ergin’in Sarıkaya hakkında inceleme yapılmasına izin verdiği öğrenildi.

 

HSYK, Sarıkaya’nın soruşturmanın gizliliğini ihlal edip etmediğini araştıracak. İnceleme sonucu Sarıkaya’nın soruşturmada herhangi bir kusuru ortaya çıkarsa Sarıkaya hakkında soruşturma açılıp açılmamasına karar verilecek.

 

SARIKAYA KAMERALARI İZLETTİ

Sarıkaya, yürüttüğü soruşturma dosyasında bazı belgelerin basında yer alması üzerine bunların kimin tarafından sızdırıldığının bulunması için suç duyurusunda bulundu.  Bu nedenle dosyadan alınan ve hakkında inceleme başlatılan Sarıkaya, 'odasına girildiğinden şüphelenerek' güvenlik kamerasını inceletti.

 

Adliyenin beşinci katındaki odasını başka bir savcı ile paylaşan Sarıkaya'nın odanın kapısının açarken zorlandığı ve kendisinden habersiz 'odasına girildiğinden şüphelendiği' öğrenildi. Bu şüphe üzerine harekete geçen savcı Sarıkaya, adliye polisine haber verdi. Adliyede görevli Bilgi İşlem Sorumlusu, polis ile birlikte odanın bulunduğu koridordaki güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. İnceleme sonucunda savcının odasına izinsiz giren bir kişi tespit edilemedi. (radikal)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2012, 23:28
YORUM EKLE