Savcı, Nuriye Gülmen'in tahliyesini istedi

Gülmen ve Özakça hakkındaki davanın 5. duruşması görülüyor

Savcı, Nuriye Gülmen'in tahliyesini istedi

Açlık grevi eyleminde 264 günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşma salonunda başladı.

Duruşma öncesi konuşan Semih Özakça “Tarihsel olarak umutluyuz. Emekçiler her zaman kazanır. Umudumuzu yitirmek için hiçbir nedenimiz yok. Nuriye hocayı da oradan alabiliriz. Umut edelim” dedi.

20 Ekim’deki üçüncü duruşmada tahliye edilen Özakça eylemine ev hapsinde devam ediyor. Geçtiğimiz duruşmada ilk defa SEGBİS yöntemiyle mahkeme heyetine konuşan Gülmen ısrarla ifade vermediğini, mahkeme salonuna getirilmeyi talep ettiğini söylemişti. Numune Hastanesi’nde açlık grevini sürdüren Gülmen bu duruşmaya da SEGBİS yöntemiyle katıldı.

SAVCI GÜLMEN’İN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Beşinci duruşmanın başında Savcı esas hakkında mütalaasını isteyerek Nuriye Gülmen’in adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasını istedi. Gülmen’in kaçma şüphesi olmadığını belirten savcı delil karartma ihtimalinin de olmadığını söyledi. Savcının mütalaasını salondakiler alkışlayarak karşıladı.

Duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılan Nuriye Gülmen de tahleyisini istedi. Gülmen, cezaevi koşullarının ağır olduğunu ve savunma yapabilmek için koşulların sağlanmadığını söyledi. Gülmen şöyle devam etti; “Avukatlarla görüşmenin sağlanamadığını, bulunduğum koşulların sağlığımı ne derece olumsuz etkilediğini, savunma hakkımın gasp edildiğini uzun uzun anlatmıştım. Sizden tahliyem ile bir lütuf beklemiyorum, sadece hukukun gereklerini yerine getirmenizi istiyorum”

Avukat Murat Yılmaz ise “Savcının talebini olumlu karşılıyoruz ama geç kalınmış bir taleptir. İki celse arasında olumlu olumsuz bir değişiklik olmadığı için keyfi tutulduğunu anlıyoruz. Geçen celsenin çözümü daha bugün Uyap’a yüklendi. Dolayısıyla inceleme şansımız olmadı. Bu çözümler alınmadan bizim esas hakkında savunma yapmamız mümkün değil” diye konuştu.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA DAVASINDA CHP’Lİ HAKVERDİ’NİN DİNLENMESİ TALEP EDİLDİ

Savcının mütalaasının ardından söz alan Gülmen’in avukatı Murat Yılmaz iftiracı olarak dinlenen kişilerin beyanları üzerinden yargılama yapılamayacağını belirtti. Gülmen ve Özakça’nın da tanıklarının olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bizim de bazı tanıklarımız var. Bunlardan biri CHP vekili Ali Haydar Hakverdi. Nuriye 9 Kasım’da işi için eyleme geçmeden Hakverdi ile görüşüyor, bilgi alışverişinde bulunuyor. Vekil bilgi sahibidir, dinlenmesi gerekmektedir” dedi.

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tanık kürsüsüne gelerek,”Nuriye ve Semih Meclis’e geldiler. Seslerini duyurmak için oturma eylemi yapacaklarını ifade ettiler. Nuriye ve Semih’e ilk günden şahidim. Onlar işleri için eylemlerine başladılar” dedi. Diğer tanıkların ifadelerinin ardından duruşmaya saat 14.00’a kadar ara verildi.

Kaynak: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 17:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 2 yıl Önce

Sonunda hak yerini buldu

SIRADAKİ HABER