Savcı, 'Kırmızı fularlı kız'ın PKK'ye katılmasını ek delil olarak sundu

Savcı'dan 'hukuka aykırı' hareket

Savcı, 'Kırmızı fularlı kız'ın PKK'ye katılmasını ek delil olarak sundu

Antalya'daki Gezi Parkı eylemlerinde 'kırmızı fularlı kız' olarak tanınan 21 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil hakkında iddianame hazırlayan Cumhuriyet savcısı Hakan Sakmak, Karacagil'in PKK'ye katılmak üzere dağa çıktığı yönündeki haberler üzerine mahkemeye ek yazı sundu. Karacagil'in avukatı, savcının bu tutumunun 'hukuka aykırı' olduğunu söyledi.

'Kırmızı fularlı kız' olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil hakkında Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle 98 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlayan savcı Hakan Sakmak, yargılamanın yapılacağı Antalya 6' Ağır Ceza Mahkemesi'ne ek yazı gönderdi. Yazıda, Karacagil'in PKK'ye katılmak üzere dağa çıktığı belirtilerek, bu durumun da 'delil' olarak değerlendirilebileceği kaydedildi.

'HUKUKA AYKIRI'

Ayşe Deniz Karacagil'in avukatı Hakan Evcin, savcılık makamının hukuka aykırı dilekçe verdiğini savunarak şöyle dedi: "Savcılık ancak iddianame hazırladığı tarihe kadar olan olaylar hakkında talepte bulunabilir. Mahkemeye teslim ettikten sonra arkasından ek dilekçe gönderemez. Bu yeni bir soruşturma konusudur. Burada savcı mahkemeyi etkilemeye çalışmış oluyor. 'Bak buna dikkat edin, buna ceza verin' diye algılıyoruz bu yorumu. Bu hukuka aykıdır. Sonraki eylemler bu dosyayı bağlamaz, bu yeni ve ayrı bir suçtur."

Antalya'daki Gezi Parkı protestolarına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Ayşe Deniz Karacagil, 2 Ekim 2013 günü tutuklandı. Polis sorgusunda 'Taktığı kırmızı renkli fuların sosyalizmi simgelediği' yönünde sorular yöneltilen Karacagil, 11 Ekim günü Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nden Alanya- Mahmutlar L Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi.

4 ay 6 gün tutuklu kalan Karacagil, geçen 6 Şubat'ta tahliye oldu. 'Terör örgütü üyeliği, memura mukavemet' gibi çeşitli suçlardan hakkında açılan iki davada toplam 103 yıl hapis cezası istenen Ayşe Deniz Karacagil, 20 Mayıs'ta bıraktığı mektupla Suriye'nin kuzey bölgesindeki Rojava'ya gittiğini yazdı. Kısa süre sonra da 'Destan Yörük' kod adıyla PKK'ye katıldığı belirtilen Ayşe Deniz Karacagil'in dağdaki fotoğrafları yayınlandı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2014, 16:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER