Savcı, Berkin Elvan'ı Taksim'de anan anarşist gençleri 'DHKP-C'li' ilan etti

Anarşit Faaliyet üyelerinin, 'terör örgütü üyesi olarak kabul edilmeleri gerektiği' savunuldu

Savcı, Berkin Elvan'ı Taksim'de anan anarşist gençleri 'DHKP-C'li' ilan etti

Okmeydanı’ndaki Gezi eylemlerinde bir polisin attığı gaz fişeğinin başına gelmesiyle komaya giren ve 269 gün direndikten sonra 15 yaşında yaşama veda eden Berkin Elvan'ın bu yılki ölüm yıl dönümünde kendilerine "Anarşist Faaliyet" adını veren gruba üye sekiz kişi, Gezi Parkı merdivenlerine çıkarak, “Berkin burada, biz buradayız” ve ”Katil polis hesap verecek” diye slogan attı. İddiaya göre polislerin “Dağılın” uyarısını dinlemeyen anarşistler, ellerindeki kırmızı renkli boyayı merdivenlere döktü. Bunun üzerine sekiz kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, bu sekiz kişiden, yaşları 18’den büyük olan Deniz Benol, Murat Gökkabak, İlyada Erkuş ve Mine Yılmazoğlu hakkında hazırlanan iddianamede; "www.halkinsesitv.com adlı internet sitesinin yasadışı DHKP/C ile bağlantılı olduğu, bu siteden yapılan haberler ve boykot çağrısı üzerine Taksim’de gösteri düzenlendiği" iddia edildi.

Kendilerinin anarşist olduğunu ifade eden dört gencin, Taksim Meydanı’na çıkıp Berkin Elvan’ı anmaları nedeniyle “Terör örgütü üyesi olarak kabul edilmeleri gerektiği” savunuldu. Bu nedenle haklarında “terör örgütü üyeliği, örgüt propagandası, hakaret ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal” suçlaması yöneltildi.

Yaşları 18’den küçük olan dört çocuk hakkında soruşturma ise sürüyor.      

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2015, 12:13

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER