Savaş dilini eleştiren tweet atan HDP'li gence tutuklama kararı

HDP PM üyesi Bercan Aktaş attığı tweet nedeniyle tutuklandı

Savaş dilini eleştiren tweet atan HDP'li gence tutuklama kararı

Son dönemde yaşanan çatışma sürecinde yaşanan ölümler ardından medyada kullanılan savaş diline dikkat çekmek için tweet atan HDP PM üyesi Bercan Aktaş önce sosyal medyada "AK Trol" adı verilen AKP yanlısı hesaplar tarafından lince uğradı, ardından “havuz medyası” olarak adlandırılan Ak Parti yanlısı medyada hedef gösterilen haberlere konu oldu. Ardından da önce Terörle Mücadele polislerince gözaltına alındı sonra da çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak Metris cezaevi’ne gönderildi.

HDP Parti Meclisi üyesi Bercan Aktaş, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK’lilerle girdiği çatışmada hayatını kaybeden özel harekat polisi için Twitter hesabından "Şemdinli'de Polis Özel Harekat komiseri Ahmet Çamur etkisiz hale getirilmiş" diye yazdı.

Gelen tepkiler üzerine tweetini silen Bercan Aktaş neden öyle yazdığına açıklama getirdi.

"Etkisiz hale getirilmek" sözünün hiçbir insana söylenmemesi gerektiğini belirten Aktaş, "Mucitleri utansın. Lafımı geri alıyorum" diye yazdı.

Aktaş açıklamasına şöyle devam etti: "Savaşın yarattığı psikoloji hepimizi dağıttı. Ölü birisine dönük bu saygısızlıktan ötürü özeleştiri veriyorum. Barış dilinden şaşmamalıydım. "Etkisiz hale getirildi" sözü incitici bir söz. Her gün bu sözle insanlar incitiliyor. Ben payıma düşeni yapıp herkesten özür diliyorum."

Aktaş açıklamasında ayrıca "Bu savaşta yitirdiğimiz hiç kimse "etkisiz hale gelen" değersiz canlar değildir" diyerek o tweeti "bu dilin ne kadar çirkin olduğunu anlatmak için" attığını belirtti.

Bunun bir "ironi" tweeti olduğunu belirten Aktaş, PKK'liler için kullanılan "etkisiz hale getirildi" ifadesini eleştirdi.

Söz konusu olayın Yeni Şafak gazetesinde yer almasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Aktaş hakkında, soruşturma başlatıldı.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun talimatı üzerine Aktaş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü polisleri tarafından gözaltına alındı.

Hakkında “Terör örgütü propagandası” yapmaktan işlem yapılan Aktaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve Metris Cezaevi'ne gönderildi.

HDP PM üyesi Bercan Aktaş’ın adliyede ters kelepçe ile tutulmak istenmesine avukatları müdahale edince polis tarafından saldırıya uğradılar.

HDP milletvekili Altan Tan da, HDP PM üyesi Bercan Aktaş'ın gözaltına alınmasına ilişkin meclise soru önergesi verdi. Altan Tan, Bercan Aktaş’ın medyanın bugüne kadar PKK cenazeleri için kullandığı "ölü ele geçirildi" klişesini eleştirmek için attığı ironik tweet yüzünden gözaltına alınmasının nedenlerini sordu.

Bercan Aktaş tutuklama kararı ardından avukatları kanalıyla şu mesajı verdi: "Bu ülkede kararlar, adalet sarayında değil kaçak sarayda alınıyor. Ama ne olursa olsun mutlaka barış kazanacak ". (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
tc
tc - 3 yıl Önce

işte şöyle.....köğek gibi yalvaracaksınız..döneklik yapıp özür dahi dileseniz.öz eleştiri değil kendinize tecavüz dahi etttirseniz,kurtuluşunuz yok.hepiniz anlayacaksınız kalkıştığınız kirli oyunun ciddiyetini.şimdi siktirin gidin abd ye israile yalvarın şavaşı durudurun diye..it soyları sizi...adam olacaksınız adam...!!! öyl lafı edip karı gibi kıvırmak yok ..etek giyip asker polis taşlamak , molotof atmak yok ..insan gibi yaşayacaksanız yaşam hakkı kutsal.yo biz kandırılmaya devam edip ermenileşecez diyosanız anladığınız dilden de konuşur devlet...!!

barış
barış - 3 yıl Önce

barış nedir ne biçim bir şey bu barış bilen var mı biri diyor barış istiyoruz barışalım insanlarımız ölmesin ne güzel diyor insanın içine bahar geliyor ama sözün birde görünmeyen yanı var barış istiyorum ama tek şart dediklerim yerine getirilirse benim dediğim olursa ancak barışırım yoksa öldürmeye devam ederim yakarım yoldan geçen kamyonu aracı dükkanı askeri vururum polisi vururum inşaatı yakarım ya barışırsın ya yok ederim ama barışmak için benim isteklerim yerine gelecek yoksa barışmam böyle bir şey olabilir mi hem evladımız ölmesin ne o taraftan ne bu taraftan kimse ölmesin sonra gidip öldürmek ama şart koymak dediğim olacak ya dediğin hiç olmasa olana dek öldürecek misin barış demek öyle kolay ki bir söz aklıma geliyor"en çok barıştan söz edenler en çok savaş çıkartanlardır" bu evlatlarımızın ölmemesi için gerçekten barış diyelim yoksa içi boş sahte yıldızlı süslü laflarla barıştan söz etmek bir tarafın dediği olsun diye boş yere öldürmek öldürülmek inan bize zararı var

musluman kurt
musluman kurt - 3 yıl Önce

Sonradan kivirmis ama olmamış eeee. Ne demişlerbbüyük lokma ye ama büyük laf ssöyleme adamı boyle meletirler erco

türk
türk - 3 yıl Önce

Bu irkciliginiz yüzünden savaş ölüm durmamaktadir bu kadar cahil olmayın yaratan hepimizi bir ve eşit yarattı saçma sapan yorumlarla şov yapmayinn herkes barış istemeli olan mazluma fakire kimsesiz oluyor ne hdp miletvekilin çocuğuna bişey oluyor nede bakan başbakan çocuklar ına bişey oluyor olan mazluma fakire olyyrr

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

kullanilan dili icat eden devlet bu dili kullanana göre islem yapmasi mantikli degil.