Sarkisyan: Soykırım, Türkiye’nin inkarı kadar canlı

Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan'ın 24 Nisan'laa ilgili açıklaması yayımlandı

Sarkisyan: Soykırım, Türkiye’nin inkarı kadar canlı

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, 24 Nisan'la ilgili açıklamasında, Türkiye'nin soykırımı inkar ettiğini ancak ülke olarak Türkleri düşman olarak görmediklerini söyledi.

Sarkisyan’ın bugünkü törenlerde yapacağı konuşmadan bölümlerin yer aldığı açıklama devlet başkanının internet sitesinde yayınlandı.

Açıklamada "Ermeni Soykırımı, Türkiye’nin inkar politikası kadar canlı. Bir suçun inkarının, bu suçun devamı olduğuna inanıyoruz. Bu tür suçların gelecekte tekrarlanmasının önüne geçmek ancak bunu tanımak ve kınamakla mümkündür" denildi.

Türk toplumunu düşman olarak görmediklerini ifade eden Sarkisyan, "Masum kurbanların hatırası önünde eğilirken o dönemde Ermeni komşularına yardım eli uzatan Türkleri de anıyoruz. Yurttaşlarımıza yardım eli uzatarak kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını tehlikeye atanların hatıralarını kutsuyoruz.”

Sarkisyan, ayrıca, “bu tarihsel utancı geride bırakma ve devletlerini bu ağır yükün altından kurtarmanın” Türkiye’nin görevi olduğuna inandıklarını da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 17:51
YORUM EKLE