Sanatçı ve gazeteciler: Mehmet Ali'ye katılıyoruz

Birçok sanatçı ve gazeteci Alabora’nın yanında olduklarını ve ona yapılan haksızlığı kınadıklarını belirtti...

Sanatçı ve gazeteciler: Mehmet Ali'ye katılıyoruz

Taksim Gezi Parkı direnişi sırasında “Mesele sadece Gezi Parkı değil” diye attığı tweet nedeniyle hedef gösterilen Memet Ali Alabora’ya aydınların desteği sürüyor. Sanatçılar ve gazeteciler “Evet mesele Gezi değil” diyor.

Alabora, yaptığı son açıklamada yine hakkındaki suçlamalara yanıt vermiş,  “Mesele sadece Gezi Parkı değil” sözlerine, “Söz konusu tweette mesele sadece Gezi Parkı değil derken, benim için meselenin Gezi Parkı kadar Emek Sineması’nın yok edilişi, Şehir Tiyatroları’ndaki yönetmelik değişikliği, Devlet Tiyatroları’nın kapanmak üzere oluşu, Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı, Haydarpaşa Garı gibi meseleler olduğunu 10 haziran tarihinde yapmış olduğum basın toplantısında da ifade etmiştim,” açıklık getirmişti.

“Ben bir sanatçıyım. Siyasetçi olmayı hiç düşünmedim, düşünmüyorum,” diyen Alabora, Uluslararası Aktörler Federasyonu (FIA) hariç uluslararası hiçbir örgüte, yurtiçinde meslek örgütü hariç hiçbir örgüt ve siyasi partiye üyeliğinin bulunmadığını da belirtmişti.

Taraf’a konuşan birçok sanatçı ve gazeteci ise Alabora’nın yanında olduklarını ve ona yapılan haksızlığı kınadıklarını belirtti.

Bülent Ortaçgil: Memet Ali Alabora’ya yapılan büyük bir yanlıştır. Onun yanındayız.

Arzu Başaran: Memet Ali Alabora bir sanatçıdır. Ve onun kimseyi kışkırtmak gibi bir derdi yoktur.

Tarık Ziya Ekinci: Memet Ali Alabora’ya yönelik söylemlerin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Onun bu konuyla ilgili açıklamalarını destekliyorum ve onun yanındayım.

Esmeray: Memet Ali Alabora’nın yaptığı açıklamaya aynen katılıyorum. Gezi Parkı eylemleri ‘’Bana dokunma’’ demenin başka bir biçimi oldu.

Janset: Mehmet Ali'nin her türlü arkasındayız

Mevzunun siyasileştirilmesi çok çirkin. Memet Ali’nin söylediği şeylere katılıyorum. Ayrıca Memet Ali’nin bu şekilde hedef gösterilmesini esefle kınıyorum. Bizim Gezi Parkı’na ilk gidiş sebebimiz Gezi Parkı ile alakalıydı. Bizi ayrıştırmalarına karşı çıkıyor, birlikte özgürce, herkesin görüşlerine saygı duyarak yaşamayı savunuyoruz. Olaylar bu noktaya geldiği için çok üzgünüm. Polisin taş atıldığı için tepki gösterdiği söyleniyor. Ama bu doğru değil. Polis insanlara şiddet uyguladığı için tepki gösterildi. Bu olayların unutturulmaması gerekir. Memet Ali’nin her türlü yanındayız ve arkasındayız. Gençliğe çok güveniyorum ve çok umutluyum.

Nilüfer Açıkalın: Aklı başında herkes bu duruma karşı çıkıyor

Memet Ali Alabora’nın söylediklerine katılıyorum. Arkadaşımın sonuna kadar arkasındayım. Gezi Parkı’nda toplanan herkes özgürlüklerine sahip çıkmak için biraraya geldi. Bu nedenle Memet Ali ve onun gibi düşünen ve bu eylemlere destek veren herkesin kimliğine yönelik bir saldırı var. Özgürlüklerimize sahip çıkmak istiyoruz. Aklı başında olan herkesin yapılan haksızlıklar karşısında olduğuna inanıyorum ve beni ayakta tutan şey bu inançtır.

Ömer Laçiner: Ben de kendisiyle aynı görüşteyim

AKP medyasının Memet Ali Alabora’yı hedef göstermesi çok bilinçli bir tercih. Bu insanların parkta toplanması kendiliğinden oldu. Gezi Parkı’nı karartmaya çalışıyorlar. Yalan haberlerle muhafazakâr kitleleri Gezi eylemcilerine karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Onun için de Memet Ali hedef gösterildi. “Mesele sadece Gezi değil” sloganı eylemlerde binlerce kişinin söylediği bir slogandı. Ancak öfkelerini odaklayabilecekleri biri lazımdı. Bu da Memet Ali Alabora oldu.

Şebnem Sönmez: Herkes Mehmet Ali'yi doğru anladı

Onun söylediklerini herkes çok doğru anladı, anlamak istedikleri yerden anlamayı tercih edenler dahil. Gezi eylemlerinin, sadece ve sadece parkı korumak için biraraya gelen insanların, tarifsiz şiddete maruz kalarak, can kurtarma mecburiyetine dönüştüğünü hepimiz gördük ve yaşadık. Tarifsiz şiddet ve adaletsiz uygulamalar sürdüğü müddetçe direnişin devam edeceğini düşünüyorum ve bu düşüncede de yalnız olmadığımı biliyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 12:17
YORUM EKLE