Salih Müslim davası yarına ertelendi

Türkiye, Salih Müslim için 13 Şubat'ta kırmızı bülten çıkartmıştı

Salih Müslim davası yarına ertelendi

Türkiye'nin talebi ile Çekya'da dün gözaltına alınan PYD'nin eski Eş Başkanı Salih Müslim'in bugün Prag'da mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.

Salih Müslim’in kardeşi Mıhemed Müslim, ağabeyinin bugünkü mahkemede serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

'PYD, MÜSLİM İÇİN AVUKAT TUTTU, ÇEŞİTLİ GİRİŞİMLERDE BULUNULDU'

Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Salih Müslim'in kardeşi Mıhemed Müslim, ağabeyinin bugün Prag'da mahkemeye çıkarılacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Aldığımız bilgilere göre bugün mahkemeye çıkarılacak. PYD partisi onun için avukatlar tuttu. Ayrıca çeşitli girişimlerde bulundu. Salih Müslim'in Finlandiya'da oturma izni var. Ondan dolayı Finlandiya'da da görüşmeler, girişimler var. Prag'da gözaltına alınması kabul edilemez. Kendisi Türkiye'nin talebi ile gözaltına alındı. Ancak alınması kabul edilemez çünkü kendisi Türkiye vatandaşı değil. Suriye vatandaşı. Kendisi Prag'a bir konferans için gitmişti. Davetliydi. Ortadoğu ile ilgili bir uluslararası konferansa katılmak için Prag'da bulunuyordu. Amerikalı ve İngiliz kuruluşlar onu konferansae resmi bir şekilde davet etmişlerdi. Konferansta bulunurken Türk istihbaratı tarafından fotoğrafları çekilmiş ve gözaltına alınması istenilmiş. Salih Müslim sanırım daha önce Prag'a gitmemişti. Bu ilk gidişiydi. Bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz."

SALİH MÜSLİM DAVASI YARINA ERTELENDİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, eski PYD eş başkanı Salih Müslim'in bugün Çekya'da yargı önüne çıkarılacağını açıklamıştı.

Türkiye'nin Prag Büyükelçis Ahmet Necati Bigalı, Prag Savcılığının bugün duruşmaya ilişkin dosyayı inceleyeceğini, bu nedenle duruşmanın yarın yapılacağını söyledi.

Bigalı, Müslim'in geçici tutuklanması için taleplerini Çekya makamlarına ilettiklerini belirterek Adalet Bakanlığının en kısa sürede Müslüm'ün Türkiye'ye iadesi için gerekli resmi evrakları Çekya makamlarına göndereceğini vurguladı.

ÇEKYA MEDYASI: MUHTEMEL BİR TAKAS SÖZ KONUSU

Salih Müslim’in gözaltına alınmasının ardından Çekya medyası, şu an Türkiye’de tutuklu bulunan Çekya vatandaşı iki YPG gönüllüsüyle muhtemel bir takasın söz konusu olduğunu yazdı.

Söz konusu Çekya vatandaşları Markéta Všelichová ve Miroslav Farkas 2017’nin Ağustos ayında Türkiye’de 6’şar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çekya Dışişleri Bakanı Lubomír Zaorálek, cezaların kesinleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, durumu “kişisel olarak büyük bir hayal kırıklığı” olarak değerlendirmişti.

Türkiye ile Çekya arasında doğrudan iadesi anlaşması bulunmuyor ancak iki ülke Avrupa'nın söz konusu anlaşmasına taraf. İade talebini Türkiye'nin Çekya'ya iletmesi bekleniyor.

MÜSLİM HAKKINDA VERGİ DAİRESİ PATLAMASI İÇİN YAKALAMA KARARI

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Çekya’da gözaltına alınan PYD uluslararası ilişkiler sorumlusu ve eski eş başkanı Salih Müslim hakkında yakalama kararı çıkardı.

Kararın, Ankara Vergi Dairesi’nde geçen ay meydana gelen patlama ile ilgili olduğu belirtildi.

Başsavcılık, kararın iade talepnamesine eklenilmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2018, 20:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER