'Salgın dünyada sürdüğü sürece gevşemememiz gerekiyor'

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip kornavirüs vaka şemasına göre hız açısından ilk sırada olduğumuzu belirtti

'Salgın dünyada sürdüğü sürece gevşemememiz gerekiyor'

ABD'deki Johns Hopkins Ünivesitesi'nin verilerine göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 786 bin 228'e, can kaybı 37 bin 820'ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre ise, Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 168'e; vaka sayısı 10 bin 827'ye çıktı. 

Uzmanlar, vaka sayısındaki artışın önüne geçmek için önümüzdeki 5 günün kritik olduğu konusunda uyarıyor. 

Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip kornavirüs vaka şemasına göre hız açısından ilk sırada olduğumuzu belirtti. Ceyhan, "Mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur" uyarısını yaptı. 

Bu yanıltıcı olabilir. Örneğin mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur. Bunun için altı testten birinin pozitif çıkması gerek. 300 bin rakamı için de bir buçuk milyon test yapmak gerekir. Dünyada hiçbir ülke bunu yapamaz. Tüm ülkeler bu sorunu yaşıyor. O nedenle bir süre sonra artık test sonucu pozitif mi negatif mi aranmayacak. Klinik bulgularla hareket edilecek. Virüsün klinik bulguları hastada varsa tedaviye başlanacak.” dedi. 

Ceyhan, “Hızı yavaşlatmak için önümüzdeki beş gün kritik. Gevşek olursak vaka sayısını kontrol edemeyiz. Önümüzde uzun bir süre var. Buna kesin bir tarih biçmek doğru değil. Ancak bu iş bir ayda, iki ayda hallolmaz. Dünyada salgın bitmeden, biz kendimizi kontrol altına alsak bile kısıtlamalarla yaşayacağız. 11 Mart’tan önceki döneme hemen dönemeyiz. 11 Mart’tan önceki döneme bir yıldan önce dönemeyiz. Salgın dünyada sürdüğü sürece gevşemememiz gerekiyor. Hayat tarzlarımızı değiştireceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER