Saint Antuan Kilisesi'nde Noel Ayini

Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutladıkları Noel Bayramı bu akşam Noel arifesiyle başlıyor

Saint Antuan Kilisesi'nde Noel Ayini

Hıristiyanların İsa peygamberin doğumunu kutladıkları Noel Bayramı bu akşam Noel arifesiyle başlıyor.

İnsanlığın en eski bayramlarından biri olarak kabul edilen Noel'i Protestan ve Katolikler 25 Aralık'ta, Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar.

Süryaniler bugünü kendi dillerinde Yaldo diye isimlendirirler ve bu bayramı kutlamadan önce 10 gün boyunca, içinde hayvansal gıda bulunan yemeklerden sakınmak yoluyla oruç tutarlar. 25 Aralık sabahı kiliselerinde kendi dillerinde ayinler düzenleyerek bugünü kutlarlar.

SAİNT ANBTUAN KİLİSESİ'NDE AYİN

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Saint Antuan Kilisesi'nde, Katoliklere göre Hz. İsa'nın doğum günü kabul edilen 24 Aralık gecesi nedeniyle Noel ayini düzenlendi.

Kiliseye gelenler, Noel nedeniyle kurulan çam ağacının önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Ziyaretçiler, kilesinin içerisinde mum yakarak yeni yıl için dilek tuttu.

Saat 21.00'de başlayan Noel Ayininde İncil'den pasajlar okundu. Küçük bir kız çocuğu ise ilahi okudu. Yapılan duaların ardından ayinde, temsili bir bebek kullanılarak Hz. İsa'nın doğuşu canlandırıldı. Ayin, yaklaşık 1 saat sürdü. Ayine, İstanbul'da yaşayan Katolikler başta olmak üzere, turistler ve ziyaret amacıyla gelenler katıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da ayine katılanlar arasında yer aldı.

Öte yandan; kilise girişinde polis, gelenlerin çantaları ve üzerlerini tek tek aradı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER