Sağlık Bakanı: Virüs bulaşan kişi sayısı arttı

Koca, koronavirüs bulaşan kişi sayısının arttığını açıkladı

Sağlık Bakanı: Virüs bulaşan kişi sayısı arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ile ilgili açıklama yaptı.

Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası  konuştu.

Koca'nın açıklamaları şöyle:

Sabah sahte bir belge yayıldı. Kamuoyuna gizli diye sunuldu. Amacı güven kaybına yol açmaktı. Tümüyle uydurmaydı. Ciddi yayın organlarının bunlara itibar etmesi söz konusu değildi. Halkımızdan dikkatli olmasını rica ediyorum. 

Salgın vakalarında olayların kontrolden çıkmasının belli başlı faktörlerinden biri paniktir. 

Panik duygusaldır, toplumu riske iter. Sağduyulu olmalı, akılla hareket etmeliyiz. Tedbir ve panik birbirinin zıttıdır. Bugünler böyle sürüp gitmeyecek, çok sürmeyecek. Normal hayatlarımıza döneceğiz. 

Halkımızın sağduyusu devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir. Düyannın bir kısmında tablo salgın tablosudur. Türkiye'deki tablo diğer ülkelerle aynı değil. Çoğu ülke kontrolu kaybetmiş durumda. Artık yeni vakalardan çok kaybedilen hastalar öne çıkıyor. 

Tedbirlere uyarsak, hastalığın yayılmasını kontrol altına alabiliriz. Devlet olarak yaşamı durdurmadan tedbir alıyoruz. Sağlık altyapımız hızı ve yaygın. Sıkı tedbirlerle bu sorunu aşacağız. 

Testler daha fazla şehirde yapılacak ve vakit kaybı olmayacak. 

Umreden gelen vatandaşları gözleme aldık biliyorsunuz. 

184 hattı, Korona danışma hattı olarak hizmet vermeye başladı. Uzman hekimlerimiz bu rehberlik hizmetiyle geniş kitlelelere ulaşacak. 

Vatandaşlarımızın mümkün olduğunca evden çıkmamalarını az kişiyle temasa geçmelerini istiyoruz. 

Açık ya da kapalı toplantı, kongrelerin durdurulduğunu biliyorsunuz. İlgili bakanlıkların talebi Cumhurbaşkanlığımızın talimatıyla, tiyatro sinema, internet kafeler, yüzme havuzu gibi mekanların faaliyetleri askıya alındı. Müze ve kütüphanelerin ziyaretlerine kısıtlama getirildi. 

6 ülkeye daha uçuş yasağı koyuldu. İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arpa Emirlikleri ile uçuşlar yasaklanmış olacak, uçuş yasağı uygulanan ülkü sayısı 20'ye çıktı. 

Pozitif çıkan yeni vakalarımız var. Analiz edilmekte olan numuneler mevcut. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı size açıklayacağım. 

Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlar karşı dikkatli olalım. En riskli grup onlar. Yurt dışında olan vatandaşlarımıza 83 milyon adına bir uyarı yapmak istiyorum. Yeni gelişlerle risklere yeni riskler eklemeyelim. Türkiye'ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen kendisinin 14 gün gözetim altında tutulacağını bilsin. 

Her birimiz sorumluyuz. Araya mesafe koymak en önemli şarttır. 

Şu ana kadar can kaybı yok, bu olmayacağı anlamına gelmez. Solunum sıkıntısı olan hastalarımız olduğunu daha önce söylemiştik. Yeni vakaları gece 12'den önce açıklamış olacağım. 

Telaşlanmayıp bu dönemde ne yapılması gerektiği çok belli. Teması azaltan, hastalık bulgusu olduğunda da ALO 184 hattını arayan, sağlık kuruluşuna gitmesi gerekiyorsa nasıl gitmesi gerektiği, evde izole olması gerekiyorsa izole olunacak. Böylelikle hastalığı kısa sürede atlayacağız. 

Karmaşa yoktu ama biraz daha açık yazacağız artık. Bugün açıklayacağımız vakaların dağılımını ifade edeceğiz, daha net rakamlarla söyleyeceğiz. 

Özellikle yoğunluğu daha fazla olan, bu dönemde 3. basamak olup, ihtiyaç olacağını düşündüğümüz hastanelerde daha sonra yapılabilirliği söz konusu ise böyle bir yaklaşımı sürdürebiliriz. Biz hiçbir kurumumuzda acil hastaları asla geri çevirmeyiz. 

İlgili bakanlıklarla bir araya geldik, özellikle bundan sonraki süreçte orada bulunan herkesin izole edilebilirliği şartlarını daha net oluşturan, otelcilik hizmetinin de nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin planlama yapıldı. 

(Umreden gelenler) Yurt dışından gelen ve yasak koyduğumuz ülkelerden gelecek öğrenciler de var. 14 gün izole edilme şartıyla uygun görülen, hastanelerimizde hasta olan kişileri ya da hastalık belirtisi olanları zaten hastaneye alıyoruz. Olmayanları, şikayeti olmayanların temasını azalarak izole etmek istiyoruz. Hastane yataklarını efektif kullanmak istiyoruz. Yurtlarımız da boştu, böyle uygun gördük. 

Bu dönemde yapılması gerekenler yapma noktasında hassas davranırsak 2 aylık kritik zamanı aşmak için bu zaman diliminin çok önemli olduğunu söylüyoruz.  

Vatandaşımızdan istediğimiz şu dönemi asgari temasla geçiriyor olmaları. 2. bir kişiyle 3-4 adımdan daha yakın mesafede olmamalı. Bundan sonra bu basın toplantılarını da böyle yapmayacağız demek ki. 

Yapılan açıklamaların talihsiz olduğunu söyleyebilirim. Bu dönemde birlik içinde vatandaşımıza mesajı verme noktasında bir hassasiyet içindeyiz. Bu algıyı farklı bir noktaya çekebilmeli maksatlı buluruz.  Bu ana kadar ülkenin birikimini ve yetkin olan kimlerse biz buna açık oluruz. Şeffaf davrandık, aynı şekilde devam edeceğiz. 

Maske konusunda da Bilim Kurulu'nda yaşayan arkadaşların hepsi üniversitede ve hastanede çalışanlar. Maske dahil olmak üzere, hızlı kit dahil olmak üzere, hastane ve üniversitelere ücret talep etmeden yeterli miktarda olacağını söyleyebilirim. İlgili firmalarla görüştük ve netleştirdik. Telaşa gerek yok. 

Umreden gelenler dahil olmak üzere onlarla ilgili de bulundukları bölgede aile hekimleri vb. üzerinden yakın takibe, şüpheli olanları da taramadan geçirme yaklaşımı içindeyiz. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 00:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER