Sabiha Gökçen’deki patlamanın nedeni: Havan mermisi

Havalimanındaki patlamada 1 kişi hayatını kaybetmişti

Sabiha Gökçen’deki patlamanın nedeni: Havan mermisi

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda 23 Aralık'ta meydana gelen patlamalara ilişkin olarak yürütülen soruşturmada, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığı tespit edildi.

Hürriyet'in haberine göre; patlamanın ardından emniyet tarafından havalimanı ve çevresinde yapılan incelemelerde, Tuzla Orhanlı köyü ile havalimanı arasında kalan ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayak bulundu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, 23 Aralık'ta meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında incelemeler devam ediyor.

İncelemede, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alanda gece 02.15 sıralarında 4 havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden 3'ünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespit edildi.

Patlayan mermilerden dağılan şarapnel parçalarının çevredeki uçaklara ve temizlik görevlilerine isabet ettiği bildirildi.

Ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılık, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı apronunda 23 Aralık'ta sebebi belirlenemeyen bir patlama meydana gelmiş, temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu elinden, Zehra Yamaç ise hayatını kaybetmişti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan havan toplu saldırıyı Türkçesi Kürdistan Özgürlük Şahinleri olan TAK (Teyrêbazên Azadiya Kurdistan) adlı örgüt üstlenmişti.

TAK tarafından yapılan açıklamada “23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda havan toplarıyla gerçekleşen saldırıyı Teyrêbazên Azadiya Kurdistan (TAK) olarak üstleniyoruz”  ifadeleri kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 19:47
YORUM EKLE