Şaban Dayanan'ı kaybettik

İnsan Hakları Derneği eski yöneticisi Şaban Dayanan yaşamını yitirdi.

Şaban Dayanan'ı kaybettik

İnsan hakları savunucusu ve fotoğraf sanatçısı Şaban Dayanan, epilepsi krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Dayanan'ın cenazesi yarın toprağa verilecek.

İHD İstanbul Şubesi'nden alınan bilgiye göre, 42 yaşındaki Dayanan dün akşam Çıksalın'daki evinde epilepsi krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Dayanan, Mersin’de daha 12 yaşında ortaokul öğrencisiyken işkenceyle tanıştı. Hayatını insan hakları ve özgürlükler mücadelesine adadı.

Dayanan için taziyeler, Halıcıoğlu Çıksalın Meydanı'nda yer alan Çıksalın Spor Kulübü'nde kabul ediliyor.

Dün (23 Temmuz) gece yaşamını yitiren insan hakları eylemcisi Şaban Dayanan için 25 Temmuz pazartesi günü bir cenaze töreni düzenlenecek. Dayanan'ın cenazesi, ikindi namazının ardından Okmeydanı Fetihtepe Camii'nden kaldırılacak.


Şaban Dayanan uğurlandı >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercüment Alhan
Ercüment Alhan - 7 yıl Önce

Haksızlığa karşı hayatını canını ailesini kalkan etmiştir. Anlayışlı eşine ve yavrusuna sabır diliyorum.
ABD Irak'ı bombalarken Şaban Dayanan Irak'ta canlı kalkan olmuştu.
İnsanlığın sorunlarını ülke sınırlarıyla sınırlı görmemek gerktiğinin canlı örneğiydi.
Şaban Dayanan her zamanki yüz ifadesi ile insanları anlayışa ve adalete davet etmiştir. Sana ölüm yok...

HALUK YAŞAR
HALUK YAŞAR - 7 yıl Önce

12 EYLÜL 1980 öncesi henüz küçük bir çocukken tanışmıştı devrimcilerle,cuntalı günlerde beraberdik aynı işkencehanede sonrası cezaevi,şiir yazardı içeride yıllar sonra istanbul da kesisti yollarımız büyümüş kocaman olmuştu.ama mücadeyi hiç bırakmadı,o iyi bir devrimciydi yıldızlara uçtu çok üzgünüm çok

Mehmet DURNA
Mehmet DURNA - 7 yıl Önce

sevgili saban, istanbul'dan ayrilisim 5 yil oldu. ve5 yilL içinde daha birkaç gün öncesi internet yolu ile görüsüp birebir iletisim kurmustuk. bu aksam interneti açtigimda sayfamda senin ölüm haberiyle karsilasmam beni adeta sarsmistir! sizin gibi degerli arkadaslari hele gurbette sürgün yasamda aci haberlerinizii almak adeta bizi yikiyor!... kahrolasi seni son yolculuguna bile ugurlayamiyorum! son birkez vedalasamiyorum ve o güleç yüzüne bakamiyorum! istanbul insan haklari dernegi sensiz öksüz ve boynu bükük kaldi! dostlarin, arkadaslarin seni çok özleyecek! bizler senin gibi dostlar için, bu sürgünde ancak sazimizla, sözümüzle, agidimizla, sevda ve devrim marslariyla seni anacagiz! basta ailene çocuklarina sabirlar diliyorum sevgili kardesim! ve bütün sevenlerine sabirlar dilerken, acilarini paylasiyorum! su an ülkede irkçilik ve linç provalari yapiliyor, bu zamanda sizlere sabanlara daha çok ihtiyaç var... seni seviyoruz ve kalbimize gömüyoruz! rahat uyu!...

cem yılmaz
cem yılmaz - 7 yıl Önce

sözün bitiği an sanki,güle güle güzel insan seni unutmayacağız.

Hüseyin  İLBEY
Hüseyin İLBEY - 7 yıl Önce

Şaban Dayanan tanıdığım, sevdiğim genç bir arkadaştı... Ölümü beni çok üzdü... Onu tanıyan, onunla çalışan dostlara, arkadaşlara taziyelerimi sunuyorum...

mehmetarif sarısözen
mehmetarif sarısözen - 7 yıl Önce

Sokakta, İHD'de, Belge Yayınlarında rastlardım sana, konuşurduk güleç çocuk. Boynunda makinen eksik olmazdı. Vizör gözlerin fıldır fıldır daima, sistemin iğrençliklerinin peşinde yaman mı yaman avcı. Seni özleyeceğim. Nur içinde yat. Rastlarsan Ayşe'ye, ayşe ablana, evet anladın Belge'nin sahibesi, gözlerinden öp benim için. Ne diyebilirim sevenlerine baş sağlığı, sabırdan maada.