Sabah Hanefi Avcı'dan alıntı yaptı

Cemaatle ipler atılınca o kitap tekrar açıldı…

Sabah Hanefi Avcı'dan alıntı yaptı

Hanefi Avcı, Eskişehir Emniyet amiriyken cemaatle ilgili 2010 yılının ağustos ayında, “Haliç’te Yaşayan Simonlar- Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı bir kitap yazdı.

Bu kitapta mesleki geçmişiyle birlikte, ülkede “cemaat” adıyla bilinen ve ülkenin özellikle polis ve hukuk teşkilatında örgütlendiğini düşündüğü bir oluşuma dikkat çekti.

Ancak ondan sonra başına gelmeyen kalmadı. O zaman kendisine destek olmayan cemaati kollayan Ak Parti bugün onun kitabını açtı. Sabah Gazetesi Hanefi Avcı’nın 3 yıl önce yazdıklarına haberinde yer vermek zorunda kaldı.

Ak Parti’yi destekleyen Sabah Gazetesi’nden 'paralel devletin imamı' diye duyurduğu ve fotoğrafını yayınladığı Osman Hilmi Özdil hakkında yeni iddialar geldi.

Sabah gazetesi cemaatin emniyet içindeki yapılanmasının kilit ismi olarak duyurduğu Osman Hilmi Özdil'in ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde görevli David Johnson'la sık sık telefonla görüştüğünü yazdı.

Sabah'ın "İşte Cemat'in emniyet imamı" manşeti yankı uyandırdı. Gazete işte o isim hakkında bugün de yeni iddialar ortaya attı.

Sürmanşetten "İmamın sır bağlantısı" başlığıyla verilen haberin spotunda "Sabah paralel devletin polisteki kilit ismi Osman Hilmi Özdil fotoğrafından sonra şimdi de tuhaf ilişkilerini açıklıyor" ifadelerine yer verdi.

Habere göre kardeşi Yasin Özdil ise gazeteci Adem Yavuz Arslan ve Polis Akademisi'nden atılan Önder Aytaç'ın kardeşiyle yakın temasta. İşte çok konuşulacak haberin ayrıntıları:

ÇALIŞANLARIN ÇOĞU GİZLİ SERVİS MENSUBU

Osman Hilmi Özdil'in kullandığı telefonlardan biri kendi adına kayıtlı değil. Osman Varol adına kayıtlı 0532 … .. 53 numaralı bir telefon. Gerçek Osman Varol 1962 Çorum İskilip doğumlu. Varol'un eşi, evlere gündelik temizlikçi olarak gidiyor. Yani Varol maddi durumu iyi olmayan biri. Osman Hilmi Özdil'in TC Kimlik Numarası 133 … .. .. , Osman Varol'ınki ise 129 … .. … Osman Hilmi Özdil, Osman Varol adına kayıtlı telefonla Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği'nde çalışan (Ki Büyükelçilik çalışanlarının çoğunun gizli servis mensubu olduğu bilinir) David Johnson'la telefonla görüşüyor. Buraya mim koyup devam edelim: Özdil'in Yasin Özdil adında 1976 Adana Kozan doğumlu bir kardeşi var. Ankara'da ikamet ediyor. Kütahya'da Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nde doktora yapıyor.

AYTAÇ'LA DOLAYLI TEMAS

'Paralel devletin imamı' Osman Hilmi Özdil'in kardeşi Yasin Özdil'e ait 0506 … .. 46 numaralı telefonla görüşen iki tanıdık isim var. Bu isimlerden biri, Bugün Gazetesi'nin Ankara Temsilcisi gazeteci Adem Yavuz Arslan. Yasin Özdil'le görüşen diğer isim ise Başbakan Erdoğan'ın da adının geçtiği bir tweette küfürlü ifadelere yer verdiği gerekçesiyle Polis Akademisi'ndeki görevine son verilen Önder Aytaç'ın Danıştay'da tetkik hâkimi olan kardeşi Ali Özgür Aytaç. Adem Yavuz Arslan, doğrudan Osman Hilmi Özdil'le görüşmek yerine kardeşiyle görüşüyor. Önder Aytaç ise daha dolaylı bir yol izliyor ve Osman Hilmi Özdil -nam-ı diğer Kozanlı Ömerile irtibat kurmak için kendi kardeşini Osman Hilmi Özdil'in kardeşi ile görüştürüyor. Adem Yavuz Arslan'ın, bilgi almak için, yani gazetecilik saikiyle Osman Hilmi Özdil'in kardeşiyle görüştüğünü varsaymak mümkün. Ancak resmi bir sıfatı olmayan ve sivil olduğu halde devletin bürokratlarını yöneten bir ismin verdiği bilgilerin hangi amaca hizmet ettiği soru işareti.

TÜRK EMNİYETİ'NİN MAHREM BİLGİLERİ FBI'DA

Hanefi Avcı'nın kitabında yer alan bilgilere göre ABD'ye 2007 yılında gittiğinde dönüşte ülkenin gümrük çıkışında da tekrar sorgulanan Osman Hilmi Özdil'in üzerinde bulunan Emniyet'le ilgili mahrem bilgilerin kopyası ABD tarafından alınmış. Bu olay kitapta şöyle anlatılıyor: "FBI sorgusunda ABD'de daha önceden defalarca ziyaret ettiği Emniyet Müdürü S. T. isimli kişiyi ziyaret maksadıyla bulunduğunu ifade etmiş, ifadelerinin birer sureti ile kendisinden alınan bilgi ve belgeleri birer kopyası Emniyet Genel Müdürlüğü'ne intikal ettirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne intikal ettirilen bilgi ve belgeler arasında bazı üst düzey emniyet yetkililerinin ve eşlerinin bilgileri de tespit edilmiştir. Örnek, Emniyet Müdürü M. Y. T. Ankara İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Z. G.'nin eşinin isim ve telefon bilgileri, Emniyet teşkilatları mensuplarının da bulunduğu USAK isimli araştırma merkezinin danışmanı olduğuna ilişkin Ömer Bey'in kendi adına düzenlenmiş kartvizit vb.) Yukarıda özetlenen olayın akabinde Emniyet Müdürü S. T.'nin ABD vizesi iptal edilmiştir. Yine bu olayın akabinde iki FBI ajanı New Jersey'de ikamet eden ve New York Bölgesindeki emniyetçilerin manevi sorumlusu olan Emniyet Müdürü A. Ç.'nin evinde ziyaret ederek Ömer Bey'i kampa götüren araç hakkında bilgi istemişler, aracın başkası adına kayıtlı olmasının gerekçesini soruşturmuşlardır."

Hanefi Avcı Cemaat’in gizli-kapaklı işlerini ve gayri meşru olarak yaptıklarını kitabında yazmış, o nedenle tutuklanıp Devrimci Karargah’a üye diye ceza verilmişti. O zaman Hanefi Avcı’ya sahip çıkmayan Cemaati kollayan Ak Parti ve Ak Parti yanlısı basın onun kitabına atıfta bulunarak haber yapmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 01:18
YORUM EKLE