Rusya’dan Suriye çıkışı: Kürtler Suriye Halkları Kongresi'ne davet edildi

Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi, Suriyeli Kürtlerin siyasi çözüme dahil edilmesinin planlandığını açıklamıştı

Rusya’dan Suriye çıkışı: Kürtler Suriye Halkları Kongresi'ne davet edildi

Reuters haber ajansı, Rusya'nın 'Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri' ülkede düzenlenecek Suriye Halkları Kongresi'ne davet ettiğini duyurdu.

Reuters'a konuşan bir Kürt kaynak Rusya'dan davet aldıklarını açıkladı.

Reuters'a konuşan ve PYD'ye danışmanlık yapan Badran Jia Kurd isimli kişi, "Bu konu hakkında çalışma yürütüyorum ve şu ana kadar pozitif bir duruşumuz oldu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriyeli Kürtlerin siyasi çözüme dahil edilmesinin planlandığını açıklamıştı.

Ülkenin önümüzdeki haftalarda IŞİD’den temizleneceğini söyleyen Lavrentyev, ‘Kürtlerin savaş sonrası düzene ve siyasi çözüm sürecine daha aktif şekilde dahil etme konusunu ele alacaklarını’ söyledi.

Reuters ajansı da ilgili haberinde, Rusya’nın Kasım ortasında Soçi’de ‘Suriye Halklarının Kongresi’ organize etmeyi planladığını, mümkün olan en geniş katılımın hedeflendiğini duyurdu. Buna göre, kongrede yeni anayasa üzerine çalışmalar da başlatılacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 18:02
YORUM EKLE