Rusya: YPG'nin çekilmesi tamamlandı

Rusya Savunma Bakanı açıkladı

Rusya: YPG'nin çekilmesi tamamlandı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Soçi'de yapılan Türk-Rus mutabakatı uyarınca Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri güvenlik bölge dışına çıkarma çalışmalarının planlanandan önce tamamlandığını belirtti.

Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan'la Erivan'da yaptığı görüşme sırasında açıklamalarda bulunan Şoygu, "Güvenlik koridoru oluşturulacak bölgeden silahlı güçlerin çıkarılması, planlanandan önce tamamlandı. Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 22 Ekim'de Soçi'de imzalanan mutabakat muhtırası uyarınca Kürt güçlerine Suriye-Türkiye sınırının 30 kilometre ötesine çekilmesi için tanınan 150 saatlik süre bugün 18.00'de doldu. Bu sürenin dolmasının ardından bölgede 10 kilometre derinlikte Rus-Türk ortak devriyeleri başlayacak.

Kaynak: Sputnik


YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 1 yıl Önce

Sorun ne ypg ne PKK deyil ypg bahane ederek demokratik yapıyı değiştirmek Kürdleri yok etmek demektir terörist Erdoğan zaten açık net söylüyor ABD Rusya biliyor diyor kürdleri yok etmek için kim yanımda dursa evet dese onay verse yeşil ışık yaksa onun mutefikiyim ABD yapma diyor bak NATO’dan çıkarım AB yapma diyor bak diyor kapıları açarım işid çeteleri yolarım hem ABD hem Rusya’yı kullanıyor ama sonuna kadar kulanma şansı yok bir tercih yapmak zorumda ABD Rusya biliyor Erdoğan bütün çetelerin Halife’si olduğunu Sadam daha büyük dikatör bağdadiden daha büyük tecavuzci bin Ladin’den daha daha büyük zalim Terörist olduğunu biliyorlar

SIRADAKİ HABER