Rusya: Taliban olumlu sinyaller veriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesi sonrası verdiği ilk mesajları 'olumlu' bulduğunu söyledi

Rusya: Taliban olumlu sinyaller veriyor

Taliban'ın Afganistan’ın başkenti Kabil'i ele geçirmesi ve ülke genelinde kontrolü sağlamasının ardından yaptığı açıklamalar Rusya tarafından 'olumlu' karşılandı. Moskova'da açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Taliban'ın Kabil'de başkalarının görüşlerine saygılı olduklarını açıklamasını ve uygulamada da buna hazır olduklarını göstermelerini olumlu bir işaret olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.

Taliban'ın Afganistan'da diğer kesimlerin de temsilcilerinin bulunacağı bir hükümet üzerinde müzakere etme sinyali verdiğini belirten Lavrov, "Biz Afganistan'ın tüm siyasi, etnik ve dini gruplarının katılımıyla kapsayıcı bir ulusal diyaloğun başlatılmasını destekliyoruz" dedi. Lavrov, Rusya'nın Taliban'ı tanımak için "bir acelesi olmadığını" da ekledi.

Moskova'dan pazartesi günü yapılan açıklamada, yeni yetkililerin ülkeyi ne kadar sorumlu şekilde yöneteceklerine bağlı olarak Taliban'ı tanıyıp tanımama konusunda karar verileceği belirtilmişti. Kremlin, son yıllarda Taliban temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirmiş, bazı temsilcileri geçen ay Moskova'da kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2021, 09:32

YORUM EKLE
YORUMLAR
kısır döngü
kısır döngü - 1 ay Önce

demek ki anlaşmışlar görün bakın bir on yirmi sene sonra talibanı demokrasi bahane ederek indirirler yine yerine kendi adamlarından yine birini koyarlar.ne idi babrak karmal da ruslar adına afganistanı yönetiyordu son giden başkan abd adına büyük ihtimal talibanda abd adına yönetecek gibi.çünkü talibanın asıl lideri 2013 te öldürülmüş.hani bizim türkiyede bir parti kurulur tamamen zıt amaçlara döner o hesap herkes ilk kuran adamın imajından otlaklanır.abd de talibanın marka değerinden yararlanıyor heralde zaten liderlerden biri guetemala hapisanesinde yatmış.mısırda 1 yıl iktidarda kalan muhammed mursi de amerikada okumuş bir mühendisti yani kontrol hep ellerinde.ele laf atıyoruz bizim ülkede farksız değil bizde nato içimizde natodan bağımsız politika beklemek yanlış olur.

SIRADAKİ HABER