Rus yarbay yeniden Ardahan'a gömüldü

Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski, Rus hükümeti tarafından alınmadı

Rus yarbay yeniden Ardahan'a gömüldü

Ardahan’da Karagöl Mahallesi’nde inşaatın temel kazısı sırasında bulunan ve Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç’e ait olduğu belirlenen iskelet, Rus hükümeti tarafından alınmayınca 16 ay sonra yeniden Ardahan’da defnedildi.

Karagöl Mahallesi’nde bir inşaatta 25 Nisan 2017’de başlatılan temel kazısı sırasında, üzerinde haç işareti olan 2 metre uzunluğunda, 90 santim derinliğinde bir tabut bulundu. Özel bölmede olan tabut çıkarılıp kapağı açıldığında, sakalları, paltosu, çizmeleri üzerinde duran bir iskelet bulundu.

Askeri kıyafetin apoletinde 3 yıldız ve ’20’ rakamı bulunduğu belirlendi. Etrafı tuğlalarla örülü mezarın içindeki iskeletin, kökeni Polonya olan Rus Yarbay Karl Karloviç’e ait olduğu tespit edildi. Yarbay Karloviç’in iskeleti, tabutu ile birlikte Kars Müze Müdürlüğü’ne götürüldü.

TÖRENLE DEFNEDİLDİ

Yaklaşık 16 ay Kars Müze Müdürlüğü’nde muhafaza edilen Karloviç’in cenazesi, Rus hükümetinin almaması üzerine tabutuyla birlikte yeniden Ardahana getirildi. Karloviç için bugün yapılan defin programına, Ardahan Vali Yardımcısı Mehmet Çetin, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Rusya’nın Trabzon Başkansolosluğu Ateşesi Arif Memmedov katıldı.

1993 yılında yapılan evin arsasında yapılan kazıda Karloviç’e ait mezarın çıktığını belirten Yalçın Kurt, “Kars Müzesi’ne almıştık. Rusya ile yürütülen görüşmeler sonucu, Türkiye’de defnedilmesi uygun görüldü. Gerekli ilaçlama işlemleri yapıldı ve bugün de Yarbay Karl Karloviç devletin resmi yetkilileri huzurunda, Rusyanın Trabzon Ateşesi’nin de katılımıyla bizim topraklarımıza defnedildi. Böylece uzun süredir bekleyen konu çözülmüş oldu.” dedi.

Yarbay Karl Karloviç, merkeze bağlı Sulakyurt köyünde eski bir Hristiyan mezarlığına defnedildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 19:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER