Rus gümrüklerinde 350 TIR bekletiliyor

TIR'larda 'tam tespit' taramasının yapılması günler alabiliyor

Rus gümrüklerinde 350 TIR bekletiliyor

Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Türkiye'den giden TIR'lar Rus gümrüklerinden geçirilmiyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye'den giden toplam 350 TIR'ın gümrüklerde bekletildiğini söyledi.

150 TIR'ın Gürcistan üzerinden, 250 TIR'ın da Ukrayna üzerinden Rusya'ya ulaştığını söyleyen Şener, gümrüklerde tüm TIR'lardan 'tam tespit' taraması istendiğini ifade etti.

'Tam tespit' taraması, TIR içerisndeki malların tamamının araçtan indirilip tek tek incelenmesi ve sayılması anlamına geliyor ve tek bir TIR'da 'tam tespit' taramasının yapılması günler alabiliyor.

Ancak Şener, henüz tam tespit taramasının dahi başlamadığını, bu nedenle de Türkiye'den Rusya'ya gitmesi planlanan araçlarda dahi mal yüklemelerinin durduğunu söylüyor.

Şener, Türkiye'den Rusya'ya ayda ortalama 3000 TIR gittiğini, bu TIR'ların 1000'inin Türkiye'ye ait olduğunu, 2000 TIR'ın ise Türkiye üzerinden Rusya'ya mal taşıyan başka ülkelere ait olduğunu ifade ediyor.

'TİCARET BİLEK GÜREŞİNE DÖNMEMELİ'

Rus gümrüklerindeki uygulamanın her iki ülkeyi de zor durumda bırakacağını ifade eden Şener, "Araçlarda Rus fabrikalarının imalat için ihtiyaç duyduğu malzemeler vardı. Şimdi o fabrikalarda da üretim aksadı. Sebze-meyve vardı. Araçlar soğutuculu ama onlar da bir noktaya kadar dayanabilir" diyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye Rusya'ya yılda 1 milyar dolara yakın tarımsal ürün ihracatı yapıyor.

Siyasi anlaşmazlıkların ticarete yansımaması gerektiğini ifade eden UND İcra Kuruşlu Başkanı Fatih Şener, Rusya'nın uygulamalarını "Olayın heyecanıyla alınömış kararlar" olarak niteliyor ve kısa sürede normal iş akışına dönüleceğini tahmin ediyor.

Türkiye'nin de ticari misilleme yapmaması gerektiğini söyleyen Fatih Şener, "Ticaret bilek güreşine dönüşmemeli" diyor. (BBC)

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 17:42
YORUM EKLE