Rumlardan Meclis'e 6-7 Eylül çağrısı

Merkezi Atina’da bulunan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, 6-7 Eylül'ü Meclis'in resmen kınamasını ve geri dönüşlerin teşvik edilmesini istedi

Rumlardan Meclis'e 6-7 Eylül çağrısı

İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu, 6-7 Eylül’ün 60. yıl dönümünde, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanlıklarına dilekçe yazarak 6- 7 Eylül’ü Meclis’in resmen kınamasını ve geri dönüşlerin teşvik edilmesini istedi.

Agos gazetesinden Uygar Gültekin’in haberine göre, merkezi Atina’da bulunan İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu yolladığı dilekçede federasyonun İstanbul’dan uzak yaşamaya mecbur bırakılmış 100 binden fazla İstanbullu Rum’u temsil ettiğine dikkat çekildi.

NÜFUS 100 BİNDEN 3 BİNE DÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 yılında yaptığı 6-7 Eylül açıklaması ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Rum toplumuna yönelik “geri dönün” çağrısı hatırlatılan dilekçede 6-7 Eylül'ün Rumlarda büyük bir kırılmaya yol açtığı, Cumhuriyet döneminde sayıları 100 binden fazlayken artık 3 binin altına düştüğü ve  yok olmaya mahkûm bırakıldığı belirtildi.

2012’de, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nu raporunda yer alan 6-7 Eylül Olayları’nın Türkiye’de meydana gelen anti-demokratik gelişmelerin ilk adımı olduğu tespiti ve açıklanan Yassıada Davası’nın tutanaklarıyla 6-7 Eylül’ü da kapsayan yargılamaların tarafsız olamadığının ispat edildiği de dilekçede vurgulandı.

DEVLET ADINA RESMİ DESTEK

Dilekçede, şu taleplere yer verildi:

“60. yıl dönümü dolayısıyla, 6-7 Eylül 1955 Olayları’nın Meclis gündemine getirilmesini ve bunların Meclis tarafından açık bir dille kınanmasını, bu olaylara maruz kalmış, canına, malına kastedilmiş, doğup büyüdüğü vatan topraklarını, aile ocaklarını terk edip, çok yüksek bir oranda göçmeye mecbur kalmış İstanbullu Rum Cemaati’ne, devlet adına ilk kez resmî olarak destek verilmesi.

GERİ DÖNÜŞE DESTEK

"Sahip olduğu yasama yetkisi ile, 6-7 Eylül 1955 Olayları’ndan dolayı Rum Cemaati’nin maruz kaldığı yaraların tedavisi ve haksızlıkların giderilmesi yolunda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yürütme organlarına birtakım somut tedbirler alma çağrısında bulunmasını, günden güne azalan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Rum Cemaati’nin İstanbul, İmroz-Gökçeada ve Bozcaada’da varlığını ve yaşamı devam ettirebilmesini sağlayacak ve geçmişte azınlıklara uygulanan politikalar nedeniyle Türkiye’den göç etmiş ve tekrar vatanlarına dönüp yerleşmek isteyen Rum Cemaati mensuplarına destek verecek olumlu adımlar atmaya ve gerekli uygulamaları hayat geçirmeye, hükümet ve devlet mekanizmasının teşvik etmesini önemle talep ediyoruz.”    

BAŞBAKAN’A RAPOR VERMİŞLERDİ

Federasyon, ilk olarak 2012 yılında Dışişleri Bakanlığı’na, öncelikli önerilerini “iade-i itibar” başlığıyla iletmişti.  Ancak, önerilerle ilgili somut adımlar atılmamıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 5 Aralık 2014’te, Atina’da, İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu yetkilileriyle görüşme yapmıştı.  Federasyon, Başbakan Davutoğlu’na da sorunlar ve çözüm önerileri başlıklı bir rapor sunmuştu.

Başbakan Davutoğlu’na sunulan raporda, “Genç nesillere yönelik destek ve uyum programlarının tanımlanıp acilen uygulanması, şahsi mülkiyet haklarının düzeltilmesi ve bu hakların korunma  önlemlerinin alınması, cemaat vakıflarında yeni seçim yönetmenliğinin bir an önce yürürlüğe girmesi,  Tarihî İstanbul Rum Edebiyat Cemiyeti’nin (1862-1923) 1925’te Ankara’ya taşınan kitapları ve arşivinin İstanbul’a geri getirilmesi istenmişti.

Vakıfların el konulan mülklerinin geri verilmesi sürecinin devamı, Beyoğlu Rum Merkez Kız Okulu’nun vakıf üniversitesi açma talebinin desteklenmesi gibi sorunların da acil olarak çözülmesi istenmişti.

Kaynak: Agos, Bianet / Fotoğraf: coskun.susoy.org

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2015, 14:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

hak denince akan sular durur rumlar istanbula