Rumeli Hisarı'nda yük gemisi kıyıya çarptı

Kazada can kaybı olmadığı öğrenildi

Rumeli Hisarı'nda yük gemisi kıyıya çarptı

Seyir halindeki bir yük gemisi, İstanbul Boğazı Rumeli Hisarı'nda kıyıya çarptı.

Dakikalarca siren çalan geminin kıyıya hızla yaklaştığı ve çarptıktan sonra güçlükle durabildiği görüldü.

Kazada can kaybı olmadığı öğrenildi. Songa Iridium isimli 190 metre uzunluğundaki Liberya bandıralı geminin Odessa-İstanbul seferini yaptığı bildirildi.

Geminin dümeninin kilitlendiği düşünülüyor. Olay yerine Sahil Güvenlik ekiplerinin sevk edildi.

İstanbul Valiliği'nden İstanbul Boğazı'ndaki gemi kazasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Valiliğin açıklaması şu şekilde:

"Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre; 19 mürettebat ile Kılavız Kaptan eşliğinde boğazdan geçiş yapan Liberya bandıralı 'Songa Irıdıum' adlı yük gemisi, saat 12:00'de Makine arızası sinyali vermiş, 12:13'te Rumeli Hisarı mevkiinde kıyıya çarpmıştır. Olay yerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma Römorkörleri ile Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi ekipleri sevk edilmiştir. Kaza nedeniyle gemi mürettebatı veya kaza mahallinde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yoktur.

Römorkörler ile kurtarma çalışmalarına başlanmış olup, şuan itibariyle herhangi bir deniz ve çevre kirliliği söz konu değildir.

Söz konusu geminin arkasında boğaz geçişi yapan 3 geminin emniyetle boğazdan geçişi sağlanmış, 1 tanker emniyetle demirletilmiş, boğaz geçişi askıya alınmıştır. Kıyıya Çarpan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Römorkörlerince en kısa sürede İstanbul Limanı Demir Mevkii'ne alınacaktır"

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 22:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER