RTÜK'ten yayın yasağı!

RTÜK açıkladı

RTÜK'ten yayın yasağı!

IŞİD’in Musul’da bulunun Türkiye Başkonsolosluğu’na girerek içeride bulunan 49 konsolosluk çalışanının rehin alındığını duyurmasının ardından, bilinmeyen bir yere götürülen çalışanlar ve başkonsolosun güvenliklerinin sağlanması amacıyla RTÜK tarafından yayın yasağı konulması kararlaştırıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararıyla Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğunda bulunan ve IŞİD tarafından rehin alınan Türkiyeli yurttaşların güvenliklerinin sağlanması amacıyla, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette yayın yasağı konulmasına karar verildiği bildirildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada şu şekilde:
“Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 16 Haziran 2014 tarihli ve 2014/566 Değişik İş No’lu kararıyla, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun 2014/84425 sayılı dosyasıyla ilgili olarak, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğunda bulunan ve IŞİD terör örgütü tarafından bilinmeyen bir yere götürülen Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette CMK 157 ve 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 3 ve Anayasa’nın 26/2 maddesi gereğince yayın yasağı konulmasına karar verilmiştir. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine sunulur.” 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 22:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER