Rojava Derneği’nin kurban derilerine el konuldu

Rojava Derneğinin Antep’te topladığı kurban derilerine polisler tarafından el konularak, derneğin deri toplanması yasaklandı

Rojava Derneği’nin kurban derilerine el konuldu

Rojava Derneği'nin Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin ve Şırnak’la dayanışma için topladığı derilere polis el konuldu,derneğin deri toplanması yasaklandı.

Şehitkamil’in Karşıyaka ve Şahinbey’in Vatan mahallelerinde toplanan ve Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin ve Şırnak gibi yerlerle dayanışmak amacıyla Rojava Derneğine bağışlanan derilere polisler el koydu.

Vatan Mahallesi’nde derilerin toplandığı yeri basan sivil polisler, toplanan 300 deriye el koyarken, duruma tepki gösteren DBP Şahinbey İlçe Eş Başkanı Talat Yılmazsoy, polislerin gerekçe olarak ‘OHAL’ uygulamalarını gösterdiğini söyledi.

Yılmazsoy, polislerin bu konuda kendileri ile tartıştıklarını belirterek, belediyeden bir araç getirerek, toplanan bütün derileri yüklediğini aktardı.

Polislerin, ‘Derileri sadece Diyanet toplayabilir. Ondan başka kimseye toplayamaz, yasaktır” dediğini belirten Yılmazsoy, “Biz tartıştığımız sırada orada başka dernekler deri toplamak için anons geçiyordu. Madem yasak neden bu dernekler topluyor dediğimizde ise o derneklerin valilikten izinlerinin olduğunu aktardılar” dedi.

Durumun hukuki olmadığını polislere anlattıklarında “Yok, siz toplayamazsınız. OHAL var. Yasaktır. Bir daha yapmayın” cevabının verildiğini kaydetti.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 14:50
YORUM EKLE