Roboskili aileler: Roboski Katliamı’nı gündemde tutmak için bir araya gelmeye devam edeceğiz

Roboskili aileler, adalet arayışlarının 345’inci haftasında da bir araya geldi

Roboskili aileler: Roboski Katliamı’nı gündemde tutmak için bir araya gelmeye devam edeceğiz

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, TSK’nın bombardımanı sonucu hayatını kaybedenlerin aileleri, adalet arayışlarının 345’inci haftasında kaybettikleri yakınlarının mezarı başında bir araya geldi.

Aileler adına bu haftaki açıklamayı Veli Encu yaptı.

 ‘HUKUK NEDEN YAKINLARIMIZIN FAİLLERİNİ CEZALANDIRMIYOR’

 “Bombalarla katledilen 34 yakınımız Kürt oldukları için mi failleri yargılanmıyor” diye soran Encu, yaşadıkları coğrafyada hukuk ve adaletin farklı işletildiğini savundu.

Faillerin yargılanmasını istedikleri için sanık sandalyesine oturtulduklarını ifade eden Encu, “Bizlerin yargılanıp ve cezalandırılması ‘tek kişi’ iradesine bağlı. Hukuk neden yakınlarımızın faillerini cezalandırmıyor? Bu ülkenin demokrasisine vurulan bir baltadır. Adalet ve demokrasi yok. OHAL’de rutine bağlanmış ve hukuk rafta” dedi.

 ‘ADALET VE BARIŞ İSTİYORUZ’

Hakları gasp edilen ve belirsizliğe terk edilen tüm insanlar için, adalet ve barış istediklerinin ifade eden Encu, bu istekleri adına toplumsal uzlaşmanın yollarını bulmak için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Encu “Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Roboski Katliamı’nı gündemde tutmak için burada olmaya, bir araya gelmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 21:34

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER