Rize’de Kuran Kursuna giden 15 yaşındaki İ.S.’nin şüpheli intiharı: “Pandemi sürecinde Kuran kursları kapalı değil miydi?”

İ.S. intiharın ardından kurtarıldı ve Recep Tayyip Erdoğan Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı

Rize’de Kuran Kursuna giden 15 yaşındaki İ.S.’nin şüpheli intiharı: “Pandemi sürecinde Kuran kursları kapalı değil miydi?”

Van’dan Rize’nin Güneysu ilçesindeki Ortaköy Kuran Kursu’na giden 15 yaşındaki İ.S.’nin, intihara kalkıştığı olayla ilgili şüpheler devam ediyor.

Güneysu İyi Parti İlçe Başkanı gerçeğin ortaya çıkması için çabalayacaklarını söyledi. Olayın görgü tanığı da konuştu.

Van’da yaşayan 15 yaşında İ.S. amcası tarafından Rize’nin Güneysu ilçesindeki Ortaköy Kuran kurusuna yazdırıldı. 5 gün önce Girgen vadisi üzerindeki köprüde intihara kalkıştı. İ.S. intiharın ardından kurtarıldı ve Recep Tayyip Erdoğan Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Jurnal Türkiye’nin haberine göre, olayın görgü tanığı lokantacı Ömer Kasap, olayın sabah saat 10 civarında gerçekleştiğini söyledi:

“Dükkanda çalışıyorduk. Demir parmaklıkların arkasında kız çocuğunu fark ettik. Koşarak yanına geldik. 7-8 kişi vardık. ‘Kızım ne yapıyorsun’ deyince ‘Gelmeyin kendimi atıyorum’ yanıtını aldık. İkna etmeye çalıştık. Bu şekilde kendini atarsan Allah seni affetmez dedim, vazgeçer gibi oldu. Elinde küçük bir çanta vardı, 5-10 saniye sonra çantayı köprüye bırakarak, kendini aşağıya attı. Önce bilinci kapalıydı, bilinci yerine gelince ilk söylediği ‘Ben ne yaptım’ oldu. Sonra kalkmaya çalıştı. Yerinden kımıldatmadık. Polis ve ambulans geldi ve hastaneye götürdüler.”

Yaşanan olayı Güneysu İYİ Parti İlçe Başkanı Rıza Öztürk sosyal medya hesabından paylaştı. Öztürk paylaşımında ayrıca, olayın peşini bırakmayacağını ve gerçeklerin ortaya çıkması için çaba sarf edeceğini duyurdu.

“PANDEMİ SÜRECİNDE KURAN KURSLARI KAPALI DEĞİL Mİ?”

Öztürk’ün paylaşımı sonrası Rize’de birçok yurttaş sosyal medya hesaplarından yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırırken, “Bunun hesabı sorulsun, pandemi sürecinde kuran kursları kapalı değil mi? Van ilinden Rize’ye nasıl küçük bir kız çocuğu getirilip bırakılır?” sorularını sordu.

Rize İl Müftüsü Abdülkerim Çelik ise şunları belirtti: 

“Ben izindeyim olaya pek vakıf değilim, ancak 13 kız çocuğumuz Van ilinden Güneysu Ortaköy’deki yatılı kız kuran kursumuza okumaya geldiler. Pandemi öncesi burada okuyorlardı daha sonra evlerine gönderdik; şimdi yeniden geldiler. Kızlarımızdan biri kurstan ayrıldı ve merkezde kendisini köprüden attı. Diyanet işleri Başkanlığı yatılı eğitim faaliyetlerimize izin verdiği için hafız olan kızlarımızı yeniden eğitime aldık. Yeni öğrenci almıyoruz.”

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER