Reuters analizi: Ekonomi politikalarına dair AKP içinde ciddi görüş ayrılıkları var

AKP’de, yeni kurulacak hükümetin ekonomik programlarının ne yönde olacağını Reuters değerlendirdi

Reuters analizi: Ekonomi politikalarına dair AKP içinde ciddi görüş ayrılıkları var

 Reuters, yeni dönemde izlenecek ekonomi politikalarına dair parti içinde ciddi görüş ayrılıkları olduğunu belirtti.

Analizde, “Bir tarafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Cemil Ertem ve Yiğit Bulut gibi Merkez Bankası’na faiz indirimi çağrıları yapan isimler var. Diğer tarafta ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eski başbakan yardımcısı Ali Babacan gibi yatırımcının güvenini kazanmış, mali disipline ve Merkez Bankası bağımsızlığına vurgu yapanlar yer almakta” denildi.

‘RASYONEL KARARLAR ALMALIYIZ’

Reuters’a konuşan üst düzey bir AKP yetkilisi, “Popülist kararlar yerine rasyonel kararlar almalıyız. Sürdürülebilir büyümeye ihtiyacımız var. Bu da ihracat ve yatırımlara dayalı büyüme anlamına geliyor. Bağımsız bir Merkez Bankası’na, mali disipline ve reformlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

‘GAZETELERDE YER ALAN YAZILARDAN RAHATSISIZ’

Analizde, görüş veren AKP yetkilisi için “Kendisinin ve benzer düşüncedeki AKP’lilerin seçimden sonra hükümet yanlısı gazetelerde yer alan haber ve köşe yazılarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve bu yazıların Erdoğan yanlıları tarafından gazetelere girdiğini ifade etti” denildi.

Sson olarak “Türkiye’nin hangi yolu tercih edeceği uluslararası yatırım çevreleri açısından önemli sonuçlar doğuracak” değerlendirmesi yapıldı.

(Diken)

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 09:48

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER