Reuters: ABD F-35 teslimatını durdurmaya hazırlanıyor

ABD'nin, Türkiye'ye F-35 teslimatı için yapılan hazırlıkları dondurmaya hazırlandığı ortaya çıktı

Reuters: ABD F-35 teslimatını durdurmaya hazırlanıyor

Türkiye-Rusya-ABD üçgeninde yaşanan S-400 ve F-35 gerilimi tırmanıyor.

Washington, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri, ABD’den de F-35 savaş uçakları alma girişimine karşı baskısını artırıyor.

Reuters’a konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, henüz net bir karar alınmamakla beraber Washington’ın F-35’lerin Türkiye’ye verilmesi sürecini durdurmayı gözden geçirdiğini söyledi.

‘KENDİ BİLGİSAYARIMIZI RAKİBİMİZE BAĞLAYAMAYIZ’

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) uluslararası güvenlik konularında bakan yardımcılığı görevini yürüten Katie Wheelbarger ise ajansa açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  “S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Kendi bilgisayarınızı rakibinizin bilgisayarına bağlamazsınız. [Türkiye’nin S-400 alması halinde] Yapılan şey bu olacak.”

Pentagon yetkilisi, “Ciddi olduğumuzun sinyalini verecek şekilde gönderimi durdurulabilecek çok şey var” ifadelerini kullandı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

‘PARÇA ÜRETİMİ İÇİN BAŞKA YERLER BAKILIYOR’

Wheelbarger, Pentagon’un Türkiye’de üretilen F-35 parçalarına alternatif aradığı iddialarını da resmen doğruladı. Amerikalı yetkili, “Tedarik zincirinde istikrar sağlanması için dikkatli bir program planlaması yapılıyor” dedi.

‘ESKİŞEHİR’E ALTERNATİF ARANIYOR’

Ajansa isim vermeden konuşan bir diğer yetkili ise Eskişehir’de F-35 motorları için kurulan bakım deposuna alernatif aradıklarını söyledi. Yetkili, bu deponun Eskişehir yerine Batı Avrupa’da bir kentte kurulabileceğini söyledi.

REUTERS: ABD’DEN EN GÜÇLÜ SİNYAL

Reuters ajansı, Amerikan tarafının ‘bir dönüm noktasına yaklaştığını’ ve böyle bir adım atılmasının, ‘Türkiye’nin gelişmiş F-35 uçakları ile Rus S-400 hava savunma sistemlerine aynı anda sahip olamayacağına dair bugüne dek verilen en güçlü sinyal olacağı’ yorumu yaptı. Türkiye’nin F-35 programına ortaklıktan çıkarılmasının, ABD ile son yıllarda yaşanan en ciddi krize yol açabileceği yorumu yapılıyor.

TÜRKİYE’NİN F-35 ÜRETİMİNDEKİ ROLÜ

Türkiye, Amerikan savaş jeti F-35’lerin üretiminde önemli bir rol oynuyor. Aralarında TAI, ASELSAN, Havelsan gibi firmalarının yer aldığı yedi şirket, uçağın gövdesinden motoruna kadar 19 noktasında yer alan çok sayıda parçayı üretiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 21:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER