Resmi raporlar PKK’yi işaret ediyor

"Helikopterler 1,5 saat sonra geldi", "ölen askerlerin hepsinde kurşun yarası var"…

Resmi raporlar PKK’yi işaret ediyor

Ölümler ihmallerin sonucu: Askerler 43 derecede 3 gün yürütüldü. Uzun otların arasında duruldu. Yanlış mevzilenildi…

Türkiye’yi yasa boğan Diyarbakır’daki 20 ölümle ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Radikal  Gazetesi'nde Ömer Şahin imzası ile yayınlanan habere göre, bölgeden Ankara’ya ulaşan ilk bilgilerde komuta hatalarına dikkat çekildi. PKK’nın “Savaş uçakları bombaladı, yangın çıktı” iddiası yalanlanırken, bazı askerlerin yanarak ölmesinin gerekçesi olarak 40 dereceyi aşan sıcaklık ve kuru otlar gösterildi.

Bölgede inceleme yapan yetkililerin komutanlara ve hükümet üyelerine verdiği brifingte otopsi ve yerinde tespit raporları anlatıldı. Radikal’in ulaştığı bilgilere göre olayın gelişme seyri ve yaşananlar şöyle:

18 TİM BÖLGEDEYDİ: PKK’nin kaçırdığı 3 kişi için harekete geçen TSK, bölgeye 12 tim gönderdi. 10 Temmuz’da yola çıkan timler 4 gün aralıksız arazide kaldı. İki gün sonra Hazro’daki Jandarma Birliği’ne saldırı olunca bölgeye dört tim daha gönderildi. Bir gün sonra bölgeye takviye yapıldı iki tim daha gönderildi. Bölgede bir anda 18 tim görev yapınca başta kumanya sıkıntısı olmak üzere bazı karmaşalar baş göstermeye başladı.

40 DERECEDE ÇELİK YELEKLE VE UYKUSUZ: Araziye 10 Temmuz’da çıkan dört tim, 13 Temmuz’da PKK’lilerin yoğun olduğu Bayrambaşı Alakuşak Bölgesi’ne kaydırıldı. Albay Mehmet Murat Toprak’ın koordinasyonuyla Üsteğmen Mehmet Emin Karagöz komutasındaki 1. Bölük ve Üsteğmen Necmettin Erdoğan komutasındaki 2. Bölük birleştirildi. Ancak, bölgeye giden askerler yorgundu. İki gündür de uykusuzlardı. Sıcaklık 40 dereceydi ve üzerlerinde çelik yelek, kompozit başlık ve sırt çantası vardı. Yorgunluk dikkate alınarak 2.Bölük dinlenmeye çekilirken, diğer bölükler emniyet aldı.

100 ASKER ALANDAYDI: 14 Temmuz gecesi termal kameralarda ısı belirlendi. Malagir Tepede olunması gerekirken 1.5 km geride 500 metre rakımlı bir tepede birlikler beklemeye başladı. Yorgun olan askerlere hava aydınlanmadan çök emri verildi, gece iki tim nöbet tuttu. 1. Bölük’teki 58 kişi, 2. Bölükteki 37 kişi ve Tabur Komutanı Binbaşı Milbay Şahin komutasındakilerle beraber toplamda 100 civarında asker alandaydı.

UZUN NAMLULU SİLAH VE ROKETLE SALDIRI: Saldırı uzun namlulu silahlar ve roketle başladı. Anında cevap verilirken ölen uzman Mustafa ve Fahrettin’in mevzisinin 1 metre yakınında PKK’lilerin de öldüğü görüldü. El bombası mesafesine kadar yaklaştıkları belirlendi. 6-8 adet el bombası atıldı ve roketlerden dolayı insan boyuna ulaşan kuru otlar tutuştu. Yangın sonrası askerler geriye çekildi. PKK mevzileriyle askerlerin mevzileri iç içe geçti. Önde kalan askerler olduğu için ateş edilemedi. Çıkan yangında askerlerin mevzide bıraktıkları mühimmat patladı. Bölgede yükselen yoğun dumanın nedeni bu patlama. Yangın iyice büyüyünce 70 asker 50 metrekare alana sıkışıp kaldı. Yangının sönmeye başlamasıyla sıkışık alanı genişletmek için sönen alana doğru yayılma emri verildi.”

HEPSİNDE KURŞUN VARDI: Yapılan otopside ölen askerlerin tamamında kurşun yaraları tespit edildi. Ancak yaralılar mevzilerden çekilemediği için ölümlerin çoğu yanarak meydana geldi. 7 PKK’li de hayatını kaybetti.

SERSEM SERSEM GEZİYOR, NEDEN VURMUYORSUNUZ?

Zaman’ın iddiasına göre ise, öğleden sonra 14.00 civarında PKK’lilerin telsiz muhaberesi yaptığı belirlendi. PKK'lilerin aralarında yaptığı muhaberede, "Asker sersem sersem geziyor, neden vurmuyorsunuz?" şeklinde görüşmeleri saptandı. Bu görüşmenin belirlenmesi üzerine birlikler alarm durumuna geçirildi. 14.30'da birliklere, "Bölgede telsiz kestirmesi var, dikkat edin." talimatı verildi. Saatler 14.40'ı gösterdiğinde çatışma çıktı.

KOBRA HELİKOPTERLERİN YARDIMA GELMESİ 1,5 SAAT SÜRDÜ

Olayda Süper Cobra helikopterlerinin müdahalesindeki gecikmeye dikkat çekildi. Çatışmadan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'nun 14.30'da haberdar edildiği iddia edildi. Helikopterlerin bölgeye ulaşması ise ancak 16.00'ı buldu. Cobra'ların dışında Skorsky helikopterlerinin de geciktiğine dikkat çekiliyor.

YORUM EKLE