‘Rakel Dink’e verdiğiniz sözü tutmanızı istiyoruz’

Hrant’ın Bodrumlu arkadaşlarından Erdoğan’a telgraf…

‘Rakel Dink’e verdiğiniz sözü tutmanızı istiyoruz’

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde oluşturulan ‘Hrant’ın Bodrumlu Arkadaşları Grubu’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e telgraf göndererek, Hrant Dink cinayetinin ardından faillerin bulunması için Rakel Dink’e verdiğiniz sözü tutmanızı istiyoruz dedi.

Bodrum Belediye Meydanı’nda bu sabah saatlerinde basın açıklaması yapan Hrant’ın Bodrumlu Arkadaşları Grubu, Dink cinayetinin tüm faillerinin bulunmasını istedi. Göğüslerinde Hrant Dink’in fotoğrafı ve ‘Başbakan Sözünü Tut’ yazıları ile meydana gelen grup adına basın açıklamasını okuyan Lale Gingök, 19 Ocak 2007 tarihinde meydana gelen acının üzerinden 5 yıl geçmesine ve davanın bugün 21′inci duruşmasının yapılacak olmasına rağmen, bir önceki duruşmada Hrant devlet içindeki çete tarafından öldürülmüştür ama delil bulunamamıştır denildiğini ileri sürdü.


Gingök, Davanın daha ilk adımında Türkiye Bilgi teknolojileri ve İletişim Grubu (TİB) kayıtlarının açıklanması gerekirken deliller karartılmaya çalışılıyor. Kayıtların silinmesine 60 gün gibi bir süre kaldı. Bundan sonra yapılabilecek fazla bir şey kalmayacak. Devletin bu davaya acilen sahip çıkmasını, tetikçilerin arkasındaki karanlık güçlerin bulunmasını ve yargılanmaları için verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. Bu dava bir hukuk ve insanlık ayıbına dönüşmemelidir. 19 Ocak’ta yaşanan acının utanca dönüşmemesi için, ırkçılık ve milliyetçiliğe son demek için, faşizme karşı kardeşimsin Hrant demek için, hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz demek için, Rakel’in acısını paylaşmak için, bir kez daha Hrant için ve adalet için buradayız diyoruz, dedi.


Gingök’ün açıklamasından sonra grup sivil polislerin kontrolünde Bodrum PTT Müdürlüğü’ne giderek, Sayın Recep Tayip Erdoğan, Hrant Dink cinayetinin ardından faillerin bulunması için Rakel Dink’e verdiğiniz sözü tutmanızı istiyoruz yazılı telgrafı gönderdi. Aynı telgrafı Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e de yolladılar.

YORUM EKLE