Polisten seçilmiş meclis üyelerine: Belediyeye gelmeniz suç

Kayyım atanan Cizre ve İdil belediyelerinin HDP'li meclis üyeleri, aylık olağan toplantılarına katılmak için gittikleri belediyeden içeriye alınmadı

Polisten seçilmiş meclis üyelerine: Belediyeye gelmeniz suç

İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Şırnak'ın Cizre ve İdil belediyelerinin Halkların Demokratik Partili (HDP) meclis üyeleri, her ayın ilk Pazartesi günü yapılan olağan meclis toplantılarına katılmak istedi.

Toplu bir şekilde belediye binasına giden meclis üyeleri her iki yerde de polis engeliyle karşılaştı.

ÖNCEKİ 'TOPLANTILARI' UNUTTU

Cizre'de meclis üyeleri belediye binası girişinde polisler tarafından engellendi. Polisler ve meclis üyeleri arasında bir süre görüşme gerçekleşti.

Polisler, toplantıya dair herhangi bir tebligat yapılmadığı için meclis üyelerini belediyeye almayacaklarını belirtti.

Bunun üzerine meclis üyeleri, toplantılara çağrılmamalarının gerekçesini istedi. Bir süre sonra Belediyenin Yazı İşleri Müdürü Suat Özer de katıldı.

Özer'in bugün bir toplantının olmadığını belirtmesi üzerine, belediye meclis üyeleri daha önce kayyumun encümenlerle yaptığı "hukuksuz" meclis toplantılarını hatırlattı.

Görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, belediye meclis üyeleri avukatları aracılığıyla, "29.10.2019 tarihinden itibaren alınan kararları kabul etmiyoruz.

Bundan sonraki toplantılara da katılmak istiyoruz" yazılı bir tutanak tutup belediyeye teslim etti.

İDİL'DE BENZER ENGELLEME

İdil'deki HDP'li meclis üyeleri de benzer bir şekilde belediye kapısında polisler tarafından durduruldu. Polisler, toplantıya dair bir tebligatın yapılmadığını ve belediyede herhangi bir toplantının bulunmadığını kaydetti.

Burada da bir süre bekleyen meclis üyeleri ve polisler arasında görüşme gerçekleşti. Görüşmeler sonuç vermezken, polisler ve meclis üyeleri avukatı arasında dikkat çekici bir diyalog yaşandı.

POLİS: GELMENİZ SUÇ

Bir polis yetkilisi "Niye burada bulunuyorsunuz" demesi üzerine avukat, "Biz burada bulunmuyoruz, biz buruda bekletiliyoruz" yanıtı verdi. Diyalogun devamında ise, polis yetkilisinin "Davetiye gelmediyse sizin buraya gelmeniz suçtur" demesi dikkat çekti.

Avukat da, meclis üyelerinin belediyeye alınmamasının ve görevlerinin engellenmesinin suç olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 22:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER