Polisin ifadesi de Soylu'nun açıklamasıyla çelişti: 'Burası Ermeni mezarlığı değil' diye bağırdılar

Polislerin bilgi alma tutanağında yer alan ifadelerine ulaşıldı

Polisin ifadesi de Soylu'nun açıklamasıyla çelişti: 'Burası Ermeni mezarlığı değil' diye bağırdılar

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranların “Burası Ermeni mezarlığı değil, terörist gömdürmeyiz” demediğini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sözleri, olay yerinde görevli polislerin ifadeleriyle de çelişti.

Sputnik'te yer alan habere göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamaları polisin ifade tutanaklarıyla çelişti.

Saldırı sırasında görev yapan polislerin verdiği ifadelerde saldırganların "Burası Ermeni mezarlığı değil" dedikleri yer aldı.

Polislerin bilgi alma tutanağında yer alan ifadeleri şöyle:

"Saat 20.20 sıraları itibarıyla defin işlemi sorunsuz olarak sona erdi. Bu sırada mezarlığın içerisine daha önceden görmediğim ve tanımadığım 3 kişi geldi. Defin işlemi yapanlara mezarlığa defnedilen kişi hakkında bilgi sordular. Defin için bekleyen arasında bulunan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görevden sorumlu Emniyet müdürüne, bu şahısları tanımadığını, bu şahısların problem yaratabileceklerini söyleyerek, "Biz karışmayalım, siz müdahale edin" dedi.

Bu talep üzerine görevli personel sözlü ikaz ve uyarı ile şahısların mezarlık dışına çıkmalarını talep etti, onlar da bu uyarılara uyarak mezarlık dışına çıktılar. Daha sonra bu üç kişi mezarlık dışında beklerken tanımadığım başka kişiler de bu şahısların yanına geldi ve kalabalık çoğaldı. Sonrasında bu şahıslar hep birlikte, ‘Şehitler ölmüz vatan bölünmez. Buraya neden gece gömü yapıyorsunuz. Bizim adetimizde gece gömü yok. Burası Ermeni mezarlığı değil' şeklinde sözlü ifadelerde bulundular."

‘SİZ ERMENİ MİSİNİZ?'

Diğer polisin bilgi alma tutanağındaki ifade de ise konuyla ilgili "Defin işlemi bitti. Bu esnada kalabalığın içerisinden 3-4 kişilik bir grup ‘Siz burada karanlıkta ne iş yapıyorsunuz, biz Müslümanız bizim dinimizde bu saatte mezarlıkta defin olayı olmaz. Siz o zaman Müslüman değilsiniz, siz Ermeni misiniz bu saatte defin yapıyorsunuz. Cenazenizi buradan alın' dediler" ifadeleri yer aldı.

SALDIRGANIN İFADESİ DE AYNIYDI

Cezaneye saldıranlardan biri de ifadesinde "Burası Türkiye Cumhuriyet devleti mezarlığı, burası Ermeni mezarlığı değil, teröristler gömülemez" diye bağırdığını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 20:50

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER