Polis sırt çantası satılmasını yasakladı

Polislerin sırt çantalarını toplayarak satışını yasakladığı öne sürüldü

Polis sırt çantası satılmasını yasakladı

Van’da polislerin sırt çantalarının peşine düştüğü, özellikle Jack Wolsfkin marka sırt çantası olanları izlediği iddia edildi.

Çanta satan mağazalara giden polislerin sırt çantalarını toplayarak satışını yasakladığı öne sürüldü.

Aynı zamanda ayakkabı da üreten Jack Wolsfkin markasının sırt çantalarını özellikle dağcılık sporuna ilgi duyanlar, piknikçiler ile turistler rahatlığı ve taşınabilirliği nedeniyle tercih ediyor.

ANF’nın haberine göre Van’da kırsal bölgelerdeki gıda denetimlerinin ardından, sırt çantalarının toplanmasının altında yatan neden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 6 Eylül 2018 tarihli genelgesi var.

GÜNLÜK YAŞAMA TAKİBAT!

Soylu söz konusu genelgede, “Kolluk kuvvetlerince toptan satış yapan yerler ile büyük marketlerden ve bakkallardan alınan dikkat çekici giyim ve gıda yaşam malzemelerinin satışı takip edilecek ve istihbari faaliyetlere ağırlık verilecek. Yol kontrollerinde kamyonet, panelvan, minibüs gibi şüpheli araçlar detaylı aramalardan geçirilecek. Terör örgütü tarafından kullanılması muhtemel gıda ve yaşam malzemelerini aracında bulunduran şahısların yerleşim yeri ile yol güzergahı ve kaç kişilik malzeme götürdüğü hususları ayrıntılı olarak sorgulanacak” talimatını vermişti.

HDP’Lİ ORHAN: TOPLUM KRİMİNALİZE EDİLİYOR

Konuya ilişkin konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, 90’lı yıllarda yapıldığı gibi şimdi de hangi çantanın nerede, nasıl kullanılacağına dahi devlet güçlerinin karar verdiğini söyledi.

“Bu çantaya galiba ilgi yoğun olduğundan şüphelenmişler” diyen Orhan, İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle toplumun günlük yaşamının bile kontrol altına alınmak istendiğini savundu.

Soylu’nun genelgesi ile 21. yüzyılda insanların giyeceği ayakkabı, taşıyacağı çantanın bile şekillendirilmek istendiğini savunan Orhan devamla şunları belirtti:

 “Toplum adeta kriminalize ediliyor. Bu şekilde insanlarımız dar bir çerçeveye sıkıştırılarak tabi kılınmak, ayrıştırılmak istenmektedir. Bu tür uygulamalara derhal son verilmeli. İnsanlarımızın ne yiyeceğine Jandarma mı karar verecek? Bu tür uygulamalar toplumu baskı altına almak için yapılmakta ama sonuç alınmayacak uygulamalardır.”

Kaynak: ANF

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 22:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER