Polis aranan sanığı cezaevinde ‘yakaladı’

Arandığı suçtan yattığı cezaevinde polislerce ‘yakalanarak’ hakim karşısına çıkarıldı...

Polis aranan sanığı cezaevinde ‘yakaladı’

Çankırı’da polis, hakkında yakalama kararı bulunan sanığı cezaevinde ‘yakalayarak’ hakim önüne çıkardı. Sanığın zaten ‘yakalanması’ istenen yaralama suçundan 3 yıldır cezaevinde hükümlü olarak yattığı ortaya çıktı. Hakim, 3 yıldır yakalama kararını kaldırmayan hakim ve savcılar hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulundu.

 

R.D. adlı 23 yaşındaki gencin cezaevinden yakalanarak adliyeye getirilmesiyle açığa çıkan olaylar, Çankırı’da savcılığın, emniyete ‘yakalama’ kararlarını sürekli anımsatmasıyla gelişti. Polis, sürekli uyarıldığı yakalama kararlarında adı geçen R.D.’yi uzun aramalar sonunda Çankırı Cezaevi’nde ‘buldu.’ R.D.’yi adliyeye götüreceğini cezaevi idaresine bildiren polis, yakalama kararında yer alan suçla, cezaevinde yatmasına neden olan suç kaydını karşılaştırmaya gerek görmedi.

 

‘BEN ZATEN TUTUKLUYUM’

Sorgu için getirilen R.D., Hakim Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun önüne çıkartıldı. Yakalama kararları da Eminağaoğlu’na teslim edildi. Olağan koşullarda yakalama kararı yüzüne okunduktan sonra cezaevine gönderilmesi gereken R.D., yaptığı savunmayla herkesi şaşırttı. Avukat istemeyen R.D., yaklaşık 3 yıldır “yaralama” suçundan cezaevinde yattığını, cezasının 2016’da dolacağını, yakalanması istenilen suçun da cezasını yattığı suç olduğunu anlattı.

 

R.D.’nin cezaevine geri götürülmesine karar veren Eminağaoğlu, dosya kayıtlarını istedi. Getirilen kayıtlar, R.D.’nin yargılamasının 2009’da bittiğini, Yargıtay onayından geçerek kesinleştiğini, yakalama kararının 2009 yılına ait olduğunu ve bugüne kadar kaldırılmadan güncellendiğini ortaya koydu. Eminağaoğlu, yakalama kararını kaldırmayan hakim ve savcılar hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulundu. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2012, 23:42
YORUM EKLE